Partnerzy portalu

Klub radnych PiS zerwał koalicję z prezydentem Kalisza

Klub radnych PiS w Kaliszu zerwał koalicję z prezydentem miasta Grzegorzem Sapińskim; decyzja została podjęta po odwołaniu przez Sapińskiego, wiceprezydenta Artura Kijewskiego z PiS.
  • Szef klubu radnych PiS Tadeusz Skarżyński powiedział, że koalicja skupiona wokół prezydenta Sapińskiego z udziałem radnych Prawa i Sprawiedliwości przestaje istnieć.
  • Szef klubu SLD Dariusz Witoń zarzucił prezydentowi złamanie umowy koalicyjnej; przywołał paragraf, zgodnie z którym "kluczowe decyzje w sprawach dotyczących miasta będą każdorazowo poprzedzone konsultacjami pomiędzy koalicjantami".
  • Zarzucił też prezydentowi naruszenie paragrafu, z którego wynika, że "zgodnie z zapisami strony mogą zerwać umowę koalicyjną z konkretnego powodu z trzymiesięcznym wypowiedzeniem".

Stanowisko wiceprezydenta w piątek utraciła także Karolina Pawliczak z SLD. Szef radnych klubu Sojuszu Dariusz Witoń zarzucił prezydentowi Kalisza złamanie umowy koalicyjnej, ale nie zapowiedział zerwania koalicji.

Prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński odwołał wiceprezydentów: Artura Kijewskiego z PiS i Karolinę Pawliczak z SLD. Stało się to po głosowaniu radnych: PiS oraz SLD, podczas lutowej sesji rady miasta, kiedy opowiedzieli się za zdjęciem z porządku obrad uchwały dotyczącej połączenia Kalisza z sąsiadującą z miastem gminą Żelazków i przeprowadzeniem konsultacji społecznych.

"Kalisz stracił szansę na rozwój i poszerzenie granic, co wiąże się ze zmniejszeniem liczby radnych w najbliższych wyborach samorządowych, ponieważ Kalisz nie jest już miastem stutysięcznym" - powiedział prezydent. Podkreślił, że musiał podziękować wiceprezydentom za współpracę - skoro ich kluby nie były zainteresowane walką o przywrócenie Kaliszowi miana miasta stutysięcznego.

Sapiński poinformował, że do wyborów samorządowych, sprawy społeczne i edukacja, zostaną podzielone między niego, wiceprezydenta Barbarę Gmerek a skarbnika miasta Stefana Kłobuckiego.

Szef klubu radnych PiS Tadeusz Skarżyński powiedział, że koalicja skupiona wokół prezydenta Sapińskiego z udziałem radnych Prawa i Sprawiedliwości przestaje istnieć. Klub radnych wydał oświadczenie w tej sprawie, w którym zachowanie prezydenta Sapińskiego nazwano "dziwnym i niepokojącym".

Przypomniano, że Rada Miejska Kalisza jednogłośnie poparła uchwałę rozpoczynającą proces powiększenia Kalisza, licząc na przyłączenie okolicznych sołectw po wcześniejszych negocjacjach. "Pan prezydent przedkładając uchwałę o włączeniu całej gminy Żelazków, proces ten ośmieszył. Nie może być zgody na to, aby poważne tematy, dotyczące rozwoju miasta i egzystencji tysięcy mieszkańców, stały się przedmiotem ambicjonalnych rozgrywek prezydenta Sapińskiego i były zabawką w sporze pomiędzy prezydentem, a wójtem Żelazkowa" - napisano w oświadczeniu. Radni PiS podkreślili, że "nie dadzą się zastraszyć i szantażować".

"Dzisiaj cenę prawdziwej troski o miasto płaci wiceprezydent Artur Kijewski, miejmy nadzieję że jego dymisja nie rozpoczyna procesu szykanowania i zwalniania z pracy osób o prawicowych poglądach, zatrudnionych w jednostkach podległych panu Sapińskiemu. Smutne jest też, że prezydent Sapiński zwolnił z pracy człowieka, który cztery lata temu murem stał za nim i oponował jak tylko mógł, kiedy Sapińskiego zwalniano z pracy, po nagonce przeprowadzonej przez ówczesnych jego kolegów z Platformy Obywatelskiej" - czytamy w oświadczeniu.

Z kolei Pawliczak decyzję o swoim odwołaniu nazwała "skrupulatnie zaplanowaną akcją". Jej zdaniem, odwołanie jej ze stanowiska może być spowodowane elementem rywalizacji, ponieważ SLD poinformowało prezydenta, że będzie tworzyło swoje komitety wyborcze i wystawi kandydata na prezydenta.

Szef klubu SLD Dariusz Witoń zarzucił prezydentowi złamanie umowy koalicyjnej; przywołał paragraf, zgodnie z którym "kluczowe decyzje w sprawach dotyczących miasta będą każdorazowo poprzedzone konsultacjami pomiędzy koalicjantami". Zarzucił też prezydentowi naruszenie paragrafu, z którego wynika, że "zgodnie z zapisami strony mogą zerwać umowę koalicyjną z konkretnego powodu z trzymiesięcznym wypowiedzeniem".

Prezydent Kalisza jest członkiem partii Porozumienie wicepremiera Jarosława Gowina. Sapiński był brany pod uwagę jako kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Kalisza w jesiennych wyborach samorządowych. Na konferencji prasowej poinformował, że będzie kandydatem niezależnym.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!