Partnerzy portalu

Koalicja PO i PSL - uzgodnienia przed pierwszą sesją małopolskiego sejmiku

  • PAP
  • 26 listopada 2014 - 18:27 | Aktualizacja: 26 listopada 2014 - 18:32
Podczas sobotniej, pierwszej sesji sejmiku województwa małopolskiego, koalicja PO i PSL będzie chciała wybrać nie tylko przewodniczącego sejmiku, ale także marszałka i cały zarząd województwa - mówili przewodniczący tych partii w regionie.

Wybory do sejmiku województwa małopolskiego wygrało Prawo i Sprawiedliwość zdobywając 17 z 39 mandatów, ale to nie wystarczy do samodzielnego rządzenia. Najprawdopodobniej władzę w regionie utrzyma dotychczasowa koalicja PO-PSL dysponująca 22 głosami (PO ma 14 mandatów, a PSL osiem).

Czytaj też: Oficjalne wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich

Radnym-seniorem, który zgodnie z prawem prowadzi obrady pierwszej sesji jest radna Małgorzata Radwan - Ballada.

Podczas sobotniej sesji nowo wybrani radni złożą ślubowanie. Będzie wśród nich m.in. Stanisław Kracik, który jest dyrektorem Szpitala Specjalistycznego im. J. Babińskiego, dla którego organem prowadzącym jest województwo i startujący w drugiej turze wyborów prezydenckich w Tarnowie Roman Ciepiela. Kracik powiedział, że szanując wolę wyborców obejmie mandat, w szpitalu weźmie bezpłatny urlop, a na podjęcie decyzji w sprawie stanowiska w spółce Małopolskie Parki Przemysłowe, gdzie jest prezesem, ma według opinii prawnej, którą dysponuje, trzy miesiące.

Czytaj też: Zostałeś radnym? Zobacz nasz poradnik

Dla koalicji PO - PSL w sobotę będzie ważny każdy głos.

"Chcemy wybrać w sobotę prezydium Sejmiku, marszałka i zarząd województwa" - powiedział szef małopolskiej PO Grzegorz Lipiec.

Zgodnie z ustaleniami koalicyjnymi między PO i PSL, Platforma ma wskazać kandydata na marszałka województwa i dwóch członków zarządu, a PSL będzie mieć stanowiska dwóch wicemarszałków i przewodniczącego sejmiku.

"Zarząd Małopolskiej PO i władze krajowe rekomendowały na stanowisko marszałka Marka Sowę. O kandydaturach osób, które znajdą się w zarządzie województwa dyskutować będziemy jeszcze podczas piątkowej Rady Regionu PO" - powiedział Lipiec.

Szef małopolskiego PSL Andrzej Kosiniak-Kamysz powiedział, że będzie rekomendował partii, by przewodniczącą sejmiku została Urszula Nowogórska, która pełniła już tę funkcję w roku 2010. Wicemarszałkami województwa z PSL mają być: pełniący dotychczas tę funkcję Wojciech Kozak i Stanisław Sorys (w kadencji 2010-14 członek zarządu województwa).

"Ostateczną decyzje w tej sprawie podejmie Zarząd Wojewódzki PSL" - zastrzegł Kosiniak-Kamysz. Dodał, że jest przekonany, iż uda się w sobotę wyłonić zarząd województwa. "Jesteśmy konsekwentni, jeśli chodzi o układ koalicyjny i będziemy przestrzegać ustaleń. Nie wiem nic o tym, żeby którykolwiek z naszych radnych miał zdanie odrębne" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!