Partnerzy portalu

Kolejne cztery gminy chcą dołączyć do śląskiej metropolii

Wnioski czterech gmin ws. przystąpienia do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) przekazało zgromadzenie tej organizacji do skonsultowania z Sejmikiem Woj. Śląskiego i wojewodą śląskim. Chodzi o gminy: Ciasna, Herby, Lubliniec i Woźniki.

Obecnie działająca w woj. śląskim regionie Metropolia zrzesza 41 samorządów. Dotąd chęć dołączenia do niej zgłosiło już dziewięć kolejnych gmin.

W poprzednich miesiącach br. sejmik woj. śląskiego i wojewoda pozytywnie zaopiniowali pierwszych siedem wniosków gmin, które skierowało doń zgromadzenie GZM. Chodzi o gminy Ornontowice, Orzesze, Krupski Młyn, Wielowieś, Tworóg, Toszek i Miasteczko Śląskie - z powiatów gliwickiego, mikołowskiego i tarnogórskiego.

W sierpniu zgromadzenie GZM skierowało natomiast do konsultacji wnioski kolejnych dwóch gmin: Kalet (pow. tarnogórski) oraz Kochanowic (pow. lubliniecki). W październiku oba wnioski negatywnie zaopiniował sejmik uznając, że gminy te nie spełniają "ustawowego warunku formalnego mówiącego o spójności obszaru pod względem przestrzennym".

Czytaj też: Śląska metropolia przygotuje wystąpienie ws. cen energii

We wtorek do podobnego argumentu - w kontekście wniosków gmin Ciasna, Herby, Lubliniec i Woźniki (wszystkie pow. lubliniecki) - odwołał się wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer, pytając o granice rozszerzania granic Metropolii.

Przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak wskazał, że - zgodnie z drogą ustawową - dopiero po zaopiniowaniu wniosków gmin przez sejmik i wojewodę rozpoczyna się dyskusja o ew. rozszerzeniu na forum Metropolii. To bowiem GZM zobowiązana jest przygotować wniosek do prezesa Rady Ministrów - z uzasadnieniem propozycji decyzji.

- Konsultowałem to z wojewodą; rozmawialiśmy o wnioskach (gmin - red.). Zaczyna się powoli gruntować pogląd, że być może dla gmin, które dopełniają powiaty gliwicki, tarnogórski i mikołowski (część gmin tych powiatów należy już do GZM - red.) być może warto to zrobić (przyjąć je do Metropolii - red.) ze względów m.in. statystycznych, ponieważ statystyka jest prowadzona przez GUS dla powiatów. Po drugie skoro te gminy są w takim powiecie wykazują te związki organizacyjno-funkcjonalne, o których mowa w ustawie - mówił Karolczak.

- Być może w tę stronę to pójdzie, ale oczywiście jest to decyzja prezesa Rady Ministrów - dodał.

Zgodnie z określoną w ustawie drogą wnioski kolejnych gmin zainteresowanych członkostwem w Metropolii - poparte m.in. wynikami przeprowadzonych w nich konsultacji społecznych - zgromadzenie GZM przekazuje uchwałą do zaopiniowania przez Sejmik Woj. Śląskiego, a także wojewodę śląskiego.

Po uzyskaniu opinii ustawa przewiduje dyskusję dotychczasowych członków Metropolii na poziomie zgromadzenia GZM, które podejmuje decyzję ws. dalszego procedowania, czyli wysłania wniosków, wraz z opiniami i uzasadnieniami, do premiera. Ewentualna zmiana granic związku metropolitalnego może nastąpić 1 stycznia każdego roku.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!