Partner portalu

Kolejne gminy chcą dołączyć do śląskiej metropolii

Wnioski pięciu gmin ws. przystąpienia do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) przekazało w poniedziałek (25 czerwca) zgromadzenie tej organizacji do skonsultowania z Sejmikiem Woj. Śląskiego i wojewodą. Chodzi o Krupski Młyn, Wielowieś, Tworóg, Toszek i Miasteczko Śląskie.

Przed miesiącem procedurę przyjmowania nowych członków GZM zainicjowała już w ten sposób wobec Ornontowic i Orzesza.

Zgodnie z określoną w ustawie o związku metropolitalnym w woj. śląskim drogą, wnioski takie - poparte m.in. wynikami przeprowadzonych w gminach konsultacji społecznych - zgromadzenie GZM przekazuje uchwałą do zaopiniowania przez Sejmik Woj. Śląskiego oraz wojewodę śląskiego.

Po uzyskaniu tych opinii odbędzie się dyskusja dotychczasowych 41 członków Metropolii na poziomie zgromadzenia GZM, które podejmie decyzję ws. dalszego procedowania, czyli wysłania wniosków, wraz z opiniami i uzasadnieniami, do Prezesa Rady Ministrów.

Gminy Ornontowice i Orzesze przylegają do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii od południowego zachodu. Ich wnioski wiążą się m.in. z przejmowaniem przez Metropolię całości organizacji komunikacji miejskiej od jej dotychczasowych organizatorów - m.in. Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP) oraz Miejskiego Zarządu Komunikacji w Tychach (MZK), które obsługują linie autobusowe na terenie tych gmin.

Czytaj też: Śląska metropolia dopracowuje projekt Programu działań strategicznych do 2022 r.

W poniedziałek zgromadzenie GZM zajęło się wnioskami pięciu innych gmin przylegających do Metropolii od północy. To członkowie innego organizatora, Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach (MZKP). Tylko część wszystkich tworzących MZKP gmin należy do GZM od początku jej istnienia.

Teraz chęć przystąpienia do Metropolii zasygnalizowały pozostałe gminy członkowskie MZKP. Uruchomiły one procedurę przystąpienia do GZM już kilka miesięcy wcześniej, np. w Toszku, uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji ws. przystąpienia do Metropolii rada miasta przyjęła 20 kwietnia br. Na jej podstawie konsultacje trwały od 23 kwietnia do 4 maja.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!