Partnerzy portalu

Kolejne wnioski o rekompensaty za stan wyjątkowy w lubelskim

Dziewięć wniosków o rekompensatę za straty w działalności gospodarczej związane z wprowadzeniem stanu wyjątkowego w obszarze przy granicy z Białorusią wpłynęło do środy do wojewody lubelskiego - poinformował Lubelski Urząd Wojewódzki.

"Do LUW w Lublinie wpłynęło dotychczas dziewięć wniosków o rekompensatę (...), w tym: cztery wnioski z branży hotelarskiej, cztery wnioski z branży gastronomicznej, jeden wniosek z branży turystycznej" - poinformowała Joanna Szwedo z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Jak poinformowała Szwedo, aktualnie trwa analiza i kontrola - zlecona właściwym urzędom skarbowym - złożonych wniosków pod kątem uzyskanych przychodów za ten okres. Nie wydano jeszcze żadnej decyzji o wypłacie rekompensaty.

Ustawę o uchwalonej wcześniej w parlamencie rekompensacie w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego prezydent RP Andrzej Duda podpisał 1 października. O rekompensatę mogą starać się przedsiębiorcy i rolnicy prowadzący usługi hotelarskie, podmioty działające w gastronomii, organizatorzy turystyki, firmy zajmujące się pilotowaniem wycieczek lub przewodnicy turystyki oraz firmy, które wypożyczają lub dzierżawią sprzęt turystyczny i rekreacyjny.

Czytaj też: Sprzeczne rozporządzenia dotyczące stanu wyjątkowego. Interweniuje rzecznik praw obywatelskich

Rekompensata przysługuje w wysokości 65 proc. średniego miesięcznego przychodu wnioskodawcy z prowadzonej działalności na obszarze objętym stanem wyjątkowym, a podstawą do wyliczeń są czerwiec, lipiec i sierpień 2021 r.

Stan wyjątkowy obowiązuje od 2 września w części województw podlaskiego i lubelskiego w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. Ograniczeniami są objęte 183 miejscowości w pasie o szerokości 3 km od granicy z Białorusią w części obu tych województw.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!