Komisarz Mariya Gabriel: miasta powinny być neutralne klimatycznie i inteligentne

- Trwa nabór wniosków o tytuł Europejskiej Stolicy Innowacji. Komisarz Mariya Gabriel zachęca do udziału w nim, tłumacząc, czym jest smart city w kontekście zmian klimatycznych.
- Mówi też o wsparciu unijnym dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Dzięki największemu w historii rocznemu budżetowi, to m.in. program Erasmus+ będzie wspierał projekty edukacyjne i ułatwiające integrację uchodźców z Ukrainy w ich nowych środowiskach.
- Komisarz Gabriel zachęca do czytania europejskich autorów. W zainicjowanej przez nią kampanii wzięło udział 1000 szkół w całej Europie, w tym ponad 100 w Polsce.
- Mariya Gabriel weźmie udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach (24-26.04.2023).
W kompetencjach komisarz Mariyi Gabriel leży nadzór nad realizacją programu Horyzont Europa, w ramach którego finansowane są badania naukowe i innowacje, a także europejski obszarem edukacji.
Odpowiada też za działania w zakresie edukacji cyfrowej i podnoszenie świadomości na temat dezinformacji. Oprócz zagadnień związanych z nauką i innowacjami, komisarz Gabriel czuwa nad realizacją Nowej Europejskiej Agendy Kultury, promowaniem przemysłu kreatywnego i programu Kreatywna Europa. W tece komisarz spoczywa również zadanie promowania sportu na rzecz integracji i dobrego samopoczucia Europejczyków.
Wsparcie Ukrainy. Kluczowe znaczenie ma ochrona dzieci
Świat, Europa i w ogromnej mierze Polska pomagają Ukrainie i uchodźcom z tego kraju. W kwestii edukacji pani również zajmuje się tym. Jak wspierać uchodźców, młodzież i dzieci z Ukrainy w czasie wojny? Mamy nową edycję programu Erasmus +. Czy obejmie też młodych Ukraińców i w jaki sposób?
- Jako Komisja podjęliśmy natychmiastowe działania w celu ochrony Ukraińców przed rosyjską agresją. Zaledwie tydzień po rozpoczęciu wojny miliony przesiedleńców otrzymały natychmiastowy dostęp do rynku pracy, edukacji i szkoleń zawodowych, opieki zdrowotnej i zakwaterowania w Unii Europejskiej.
Kluczowe znaczenie ma tu ochrona dzieci, bo obecnie blisko jedna piąta ukraińskich dzieci znajduje schronienie w UE. Dlatego wspieranie państw członkowskich Unii w zapewnianiu ukraińskim dzieciom dostępu do edukacji było natychmiastowym priorytetem w ramach moich kompetencji.
Komisja powołała Grupę Solidarności UE ds. Edukacji na Ukrainie, w ramach której władze państw członkowskich koordynują prace na szczeblu unijnym i wymieniają się przykładami dobrych praktyk.
Wydaliśmy praktyczny podręcznik, dotyczący włączenia dzieci ukraińskich do systemu edukacji i pomogliśmy zapewnić szybkie uznawanie kwalifikacji i okresów nauki studentów oraz kadry akademickiej poprzez wydanie wytycznych dla osób oceniających te kwalifikacje wraz z praktycznymi poradami.
Zadbaliśmy również o umożliwienie maksymalnej elastyczności w ramach programu Erasmus+, wspierając młodych ludzi, studentów i pracowników z Ukrainy od samego początku wojny. Dla przyjeżdżających uczestników z Ukrainy wyjątkowo otwarto możliwości mobilności w dziedzinie edukacji i szkoleń. Obejmowało to również pełny i bezpłatny dostęp do platformy Erasmus+ Online Language Support.
Dokonaliśmy przeglądu rocznego programu prac Erasmus+ 2023 i uwzględniliśmy 100 mln euro na początkowe wsparcie dla przesiedlonych ukraińskich uczniów, studentów i pracowników. Dzięki największemu w historii rocznemu budżetowi, program Erasmus+ będzie wspierał projekty edukacyjne i ułatwiające integrację uchodźców z Ukrainy w ich nowych środowiskach edukacyjnych, a także organizacje, osoby uczące się i pracowników w Ukrainie.
Dodatkowym wsparciem będą kursy integracji językowej i kulturowej, narzędzia do nauki języków obcych, skierowane do edukatorów lub osób uczących się, granty lub ogólne wsparcie finansowe we wszystkich sektorach programu Erasmus+ dla osób uczących się i edukatorów. Ponadto mamy 5 mln euro na utworzenie opcji online, aby zapewnić kontynuację nauki uczniom uciekającym z Ukrainy lub przesiedlonym w obrębie tego kraju.
To kilka bardzo konkretnych przykładów naszego ciągłego wsparcia dla ukraińskiej młodzieży. Współpracujemy przy tym z państwami członkowskimi UE i władzami Ukrainy.
Tytuł Europejskiej Stolicy Innowacji to szansa na rozwój potencjału miast - zarówno od strony klimatu, jak i inteligentnych technologii
Trwa nabór wniosków o tytuł Europejskiej Stolicy Innowacji. Jakie powinno być miasto, które stawia sobie takie ambicje? Pytam także o nową formułę smart city, która wydaje się w ostatnich latach - także ze względu na kryzys klimatyczny - odchodzić nieco od technologizacji i skłaniać się ku prostym, proklimatycznym rozwiązaniom - często związanym z samoograniczeniem, w celu zmniejszenia śladu węglowego.
- Europejskie Stolice Innowacji pojmują innowacje w taki sposób, aby przynosiły korzyści dla życia mieszkańców. Są miejscem, w którym wszyscy uczestnicy ekosystemu (obywatele, rząd, przedsiębiorstwa i naukowcy) pracują razem, aby zdefiniować najbardziej palące wyzwania społeczne i znaleźć rozwiązania, które pozwolą im sprostać.
Europejskie Stolice Innowacji są doskonałym miejscem do testowania i wdrażania innowacyjnych rozwiązań dla problemów środowiskowych, społecznych i zdrowotnych, przed którymi stoją dziś europejskie miasta.
Poprzednie zwycięskie miasta - Dortmund i Marsylia - dowodzą, że nagroda ta ma bardzo pozytywny wpływ na potencjał innowacyjny. Stymulowany jest ekosystem innowacji, a start-upy tworzone przez lokalnych innowatorów łatwiej znajdują swoją pozycję poza granicami danego kraju.
Pozwolę sobie również przypomnieć działania prowadzone w ramach Misji UE dotyczącej neutralnych klimatycznie i inteligentnych miast. Miasta odgrywają kluczową rolę w osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 roku, a to jest celem Europejskiego Zielonego Ładu.
Obecnie miasta zajmują jedynie do 4 proc. powierzchni lądowej UE, podczas gdy wytwarzają około 72 proc. wszystkich światowych emisji CO2 i odpowiadają za około 65 proc. światowego zużycia energii. Muszą zatem się zmienić, by stawić czoła kryzysowi klimatycznemu i zapewnić sobie zrównoważony rozwój i odporność na zmiany klimatu.
Misja "Miasta" angażuje obywateli, przedsiębiorstwa, inwestorów, a także władze regionalne i krajowe w celu stworzenia 100 neutralnych klimatycznie i inteligentnych miast do 2030 r. oraz zapewnienia, że miasta te będą działać jako centra eksperymentów i innowacji. Misja przyjmuje podejście międzysektorowe i oparte na zapotrzebowaniu, tworząc synergię między istniejącymi inicjatywami i opierając swoje działania na rzeczywistych potrzebach miast. Na liście znajduje się pięć polskich miast: Kraków, Łódź, Rzeszów, Warszawa, Wrocław.
Ponad 100 szkół w Polsce wzięło udział w inicjatywie czytania "Dzień Autorów Europejskich"
Nowa inicjatywa, którą zainicjowała pani w tym miesiącu, to wsparcie dla europejskich autorów. Na czym ma polegać?
- Dzień Autorów Europejskich to zupełnie nowa inicjatywa, z której jestem szczególnie dumna. 27 marca świętowaliśmy potęgę książek i talentów europejskich autorów, przywracając młodszym pokoleniom kontakt z czytaniem i bogactwem naszej europejskiej literatury.
Czytanie pozwala na odkrywanie nowych idei i otwiera naszą wyobraźnię. Rozwija krytyczne myślenie i w efekcie pomaga nam stać się bardziej zaangażowanymi obywatelami.
Do tej pory prawie 1000 szkół w całej Europie przyłączyło się do tej inicjatywy i zorganizowało sesje głośnego czytania dla swoich uczniów. Ja sama miałam przyjemność uczestniczyć w jednej z takich sesji wraz ze znanym bułgarskim autorem Georgijem Burdarowem, w szkole średniej w Sofii. Wierzę, że osobisty kontakt i wymiana doświadczeń z miłośnikami książek, pisarzami, tłumaczami i bibliotekarzami pomoże wielu młodym słuchaczom zakochać się w literaturze i wzmocnić potrzebę czytania.
W Polsce udział w akcji wzięło ponad 100 szkół, w tym kilka w Katowicach. To bardzo zachęcający początek i apeluję, by w kolejnych latach w Dniu Autorów Europejskich wzięło udział jeszcze więcej szkół. Czytajmy!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
chcemy żyć a nie przeżyć
2023-04-17 21:32:12
Zdecydowana większość starszych pokoleń mających obecnie 60-parę i 70-parę lat oraz bardzo dużo osób w średnim wieku mających obecnie 40-parę i 50-parę lat a także całkiem sporo ludzi urodzonych w latach 80-tych, 90-tych i po 2000-nym roku - słowem jakieś 70-80% społeczeństwa opowiedziałoby się za u... rozwiń
-
zabezpieczone
2023-04-08 13:46:36
Oferujemy pomoc w finansowaniu z oprocentowaniem 3% w skali roku. Viber: +447501288760
-
Precz z komuną
2023-04-03 10:00:32
Miasto inteligentne. Z czymś takim się jeszcze nie spotkałem. Po jakich studiach ta Pani jest?A może ta Pani bierze jakieś środki dopingujące i tak jej mózg uległ ewolucji.