Partnerzy portalu

Komisarz Wyborczy wygasił mandat zmarłego wójta Jaworza. Jego pogrzeb odbędzie się w piątek

Postanowienie o wygaszeniu mandatu wójta Jaworza, który zginął na Sardynii, wydał w czwartek komisarz wyborczy – dowiedziała się PAP od dyrektora delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Bielsku-Białej Andrzeja Adamka. W środę do KBW dotarł akt zgonu samorządowca.

"Akt zgonu dotarł do nas w środę po południu. W czwartek komisarz wyborczy Bielsko-Biała I wydał postanowienie wygaszające z datą 9 maja 2023 roku mandat wójta gminy Jaworze" - oznajmił Andrzej Adamek.

Dyrektor delegatury KBW powiedział, że wojewoda śląski obecnie opublikuje postanowienie i kieruje do premiera wniosek w sprawie wskazania osoby, która będzie pełniła funkcję wójta do zakończenia kadencji.

Andrzej Adamek powiedział, że równolegle rada gminy Jaworze ma dwie możliwości. Może w ciągu 30 dni podjąć uchwałę o nieprzeprowadzeniu wyborów, ponieważ weszliśmy w czas, kiedy ich data miałaby przypaść w okresie dłuższym niż 6 miesięcy i krótszym niż 12 miesięcy przed wyborami powszechnymi. Wówczas do końca pełnej kadencji funkcję pełniłaby osoba wskazana przez premiera.

Jeśli rada nie podejmie uchwały, wtedy ogłoszone zostaną przedterminowe wybory. Osoba wyznaczona przez premiera pełniła będzie obowiązki wójta do ich rozstrzygnięcia.

Radni Jaworza wystosowali już apel do wojewody śląskiego, by obowiązki wójta do czasu wyborów pełniła dotychczasowa zastępczyni wójta - Anna Skotnicka-Nędzka.

44-letni wójt sąsiadującej z Bielskiem-Białą gminy Jaworze Radosław Ostałkiewicz, przebywał służbowo na Sardynii. Uczestniczył w wyjeździe studyjnym, w którym brali udział samorządowcy z powiatu bielskiego. Do śmiertelnego wypadku doszło w nocy z 8 na 9 maja. Ostałkiewicz wypadł z okna pokoju na czwartym piętrze hotelu. Jak ustaliła miejscowa policja, siedział na parapecie i stracił równowagę. Sprawę badają Włosi. Osobne śledztwo prowadzi bielska prokuratura.

Pogrzeb wójta odbędzie się w piątek 2. czerwca o godzinie 14:00 w Parafii Św. Franciszka w Bielsku-Białej – Wapienicy. Rodzina zmarłego wójta prosi o to, by zamiast kwiatów i wieńców, przekazywać datki na rzecz ZHP Chorągiew Śląska –Hufiec Beskidzki.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!