Partnerzy portalu

Koniec koalicji w Radzie Krakowa - Nowoczesna ma swój klub

Troje członków Nowoczesnej – Artur Buszek, Małgorzata Jantos, Michał Starobrat – założyło w poniedziałek odrębny klub w Radzie Miasta Krakowa – Nowoczesny Kraków. Wcześniej radni ci tworzyli koalicyjny klub z Platformą Obywatelską.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Utworzenie odrębnego klubu przez członków Nowoczesnej w radzie miasta oznacza koniec klubu Koalicja Obywatelska. Radni PO i radni Nowoczesnej tworzą dwa odrębne kluby.
  • "Prowadziliśmy rozmowy z PO. Były to jednak rozmowy mało konstruktywne. W efekcie wystąpiliśmy z klubu KO i założyliśmy własny - Nowoczesny Kraków" - powiedział Artur Buszek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa (RMK).
  • Jak podkreślił Buszek, radni Nowoczesnej opuścili klub już w styczniu, ale czekali na odzew ze strony PO. Takiego jednak nie było.

Buszek dopytywany o przyczyny wystąpienia z koalicyjnego klubu odpowiedział, że "nagromadziło się wiele kwestii, współpraca była dosyć ciężka", a radni Nowoczesnej mieli mieć poczucie "przedmiotowego" traktowania przez koalicjantów.

"Ważne, że chcemy dalej współpracować z klubem PO. Deklarujemy współpracę. W wielu kwestiach mamy podobne stanowisko" - zaznaczył wiceprzewodniczący RMK.

Przewodniczącym Nowoczesnego Krakowa został Michał Starobrat, a rzeczniczką prasową Małgorzata Jantos.

"Podstawą naszego działania i oczywiście przekonań są zadania, które łączą nas z opozycją: przede wszystkim będziemy wspierali przywrócenie sprawniejszego, zdecydowanie lepiej zorganizowanego państwa, takiego, w którym każdy z nas będzie miał poczucie bezpieczeństwa w każdym miejscu funkcjonowania" - zapowiedziała Jantos.

Klub zadeklarował kontynuację swojej dotychczasowej aktywności - wspieranie przedsiębiorców, współpracę z organizacjami pozarządowymi, działania na rzecz edukacji, kultury i zrównoważonego rozwoju infrastruktury miejskiej. Radni zadeklarowali dbanie o przedmieścia. "Nie mogą to być tereny drugiej kategorii. Dlatego będziemy nieustająco zabiegali o jeszcze lepszą synchronizację linii aglomeracyjnych z resztą połączeń" - przekonywała Jantos.

W styczniu na nadzwyczajnej sesji rady miasta zmienił się rozkład sił w prezydium tej rady. Nowym przewodniczącym Rady został Rafał Komarewicz (Polska 2050, klub prezydencki Przyjazny Kraków Jacka Majchrowskiego), a ze stanowiska odwołano Dominika Jaśkowca (PO, klub KO). Nowym wiceprzewodniczącym został Artur Buszek (Nowoczesna, wówczas klub KO). Bez zmian wiceprzewodniczącym pozostał Michał Drewnicki (PiS, klub PiS). PO nie skorzystała z możliwości wystawienia swojego kandydata na wiceprzewodniczącego rady.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!