Partnerzy portalu

Kontrkandydaci paktu senackiego niemile widziani przez opozycję

Będziemy rozmawiać z każdym, kto nie będzie w pakcie senackim, żeby zastanowił się nad swoim startem - powiedział w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia polityk PO Sławomir Neumann, który był pytany o start byłego ministra edukacji Romana Giertycha do Senatu.

Były wicepremier oraz minister edukacji narodowej (w latach 2006-2007) i były lider Ligi Polskich Rodzin Roman Giertych, który od 2007 roku jest poza polityką i zajmuje się działalnością adwokacką, ogłosił w mediach społecznościowych, że zamierza w najbliższych wyborach kandydować do Senatu z własnego komitetu z okręgu poznańskiego. Dodał, że liczy na poparcie ugrupowań opozycyjnych, porozumiewających się w ramach paktu senackiego.

Neumann pytany, czy opozycja nie wystawi do Senatu kontrkandydata dla Giertycha, odpowiedział, że będzie w tym okręgu wystawiony kandydat paktu senackiego.

Stwierdził, że nie jest przekonany, czy Giertych będzie kandydował. "Ja bym dzisiaj jeszcze nie przesądzał personaliów, kto będzie a kto nie, bo wiele zgłoszeń w ostatnim czasie słyszeliśmy" - powiedział.

Dopytywany, czy będą rozmawiać z Giertychem, żeby się wycofał, polityk PO odparł: "Będziemy rozmawiać z każdym, kto nie będzie w pakcie senackim, żeby zastanowił się nad swoim startem". "Będzie dotyczyło to przynajmniej kilku osób, kilkunastu" - doprecyzował.

Przyznał, że nie zawsze takie przekonywanie się udaje, bo w 2019 roku nie udało się przekonać części kandydatów, którzy wystartowali poza paktem senackim.

Pod koniec lutego przedstawiciele: KO, Polski2050, Nowej Lewicy, PSL oraz Ruchu Samorządowego "Tak! Dla Polski" podpisali deklarację zawarcia w najbliższych wyborach parlamentarnych tzw. paktu senackiego. Zakłada on, że ugrupowania te nie będą wystawiać przeciw sobie kandydatów w wyborach do Senatu, ale we wszystkich okręgach wystawią wspólnych kandydatów. Będą oni wywodzić się ze wszystkich ugrupowań w proporcji proporcjonalnej do sondażowego poparcia dla każdego z nich oraz przy uwzględnieniu największych szans w określonym okręgu. Pierwszeństwo w kandydowaniu w ramach paktu będą mieli obecni senatorowie, należący do klubów opozycyjnych.KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!