Partnerzy portalu

Kosiniak-Kamysz obwinia rząd za rosnącą inflację i przypomina propozycje PSL w tej sprawie

  • PAP
  • 4 listopada 2021 - 14:28
Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz skrytykował w czwartek rząd za brak odpowiednich działań na rzecz walki z inflacją. Przypomniał, że Stronnictwo ma pakiet rozwiązań, które pomogłyby powstrzymać postępującą drożyznę i ulżyć Polakom. Chodzi m.in. o szereg propozycji dot. obniżki VAT.

Główny Urząd Statystyczny informował w zeszłym tygodniu we wstępnym szacunku, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 6,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 1 proc.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił w czwartek na konferencji prasowej, że rosnąca inflacja to "kolejny podatek" nakładany na Polaków poprzez brak odpowiednich działań ze strony rządu i Narodowego Banku Polskiego. "Decyzje, które podejmowane są w ostatnich tygodniach czy godzinach przez Radę Polityki Pieniężnej i prezesa (NBP) Adama Glapińskiego, są spóźnione i to nie jest nasza opinia, tylko opinia ekspertów" - zaznaczył szef Stronnictwa.

Według niego rządzący "zaspali", jeśli chodzi o przeciwdziałanie wzrostowi inflacji. "Dla nas najważniejsze są budżety polskich rodzin, a nie budżet ministra finansów, dlatego proponujemy pakiet rozwiązań, który ułatwi życie i umożliwi przeżycie wielu polskim rodzinom" - dodał Kosiniak-Kamysz.

Propozycje PSL zakładają m.in. obniżkę podatku VAT: na energię elektryczną (z 23 proc. do 8 proc.) oraz zdrową żywność (zerowa stawka VAT). Projekty ustaw w tej sprawie ludowcy złożyli już jakiś czas temu w Sejmie. Oprócz tego PSL postuluje uruchomienie dopłat do nawozów dla rolników, których - jak mówił - również dotyka wysoka inflacja.

Kosiniak-Kamysz przypomniał, że klub Koalicji Polskiej wsparł swymi podpisami propozycję koła Polski 2050, która zakłada m.in. obniżkę podstawowej stawki VAT - z 23 proc. do 20 proc. "Ale nasz projekt obniżający VAT też leży w +zamrażarce+ od czerwca 2020 roku. Proponujemy tam obniżkę VAT z 23 proc. do 15 proc. i z 8 proc. do 5 proc. To są mechanizmy, które dopuszcza też Unia Europejska" - zaznaczył szef PSL.

Dodał, iż Stronnictwo liczy, że projekty te zostaną jak najszybciej rozpatrzone w Sejmie.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła w środę stopy procentowe. Stopa referencyjna została podniesiona o 75 pkt. bazowych, do 1,25 proc. Stopa lombardowa wzrosła o 75 pkt. bazowych, do 1,75 proc. Stopa depozytowa została podniesiona również o 75 pkt bazowych i wynosi 0,75 proc. Stopa redyskonta weksli została ustalona na 1,3 proc., a stopa dyskonta weksli na 1,35 proc.

To druga podwyżka stóp procentowych. W październiku RPP podniosła główną stopę - referencyjną - o 40 pkt bazowych, z 0,1 proc. Stopa lombardowa została podniesiona o 50 pkt bazowych, z 0,5 proc. Stopa redyskontowa weksli została ustalona na 0,51 proc. a stopa dyskontowa weksli - na 0,52 proc. (obie zostały podniesione o 40 pkt bazowych).

Prezes NBP ocenił w środę, że szczyt inflacji nastąpi w styczniu 2022 roku, kiedy może ona przebić poziom 7 proc., potem inflacja zacznie spadać. Glapiński dodał, że obserwowana wyższa inflacja jest ceną za uniknięcie głębszego kryzysu gospodarczego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!