Partnerzy portalu

Koszalin: Ogłoszono wyniki budżetu obywatelskiego na 2022 r.

  • PAP
  • 25 października 2021 - 17:43
Ogólnomiejski projekt budowy tężni solankowych u podnóży Góry Chełmskiej i przy Bulwarach Młyńskich zdobył najwięcej głosów w 9. edycji Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego 2022. Do realizacji trafi jeszcze jeden z tej kategorii i wybrane projekty osiedlowe.

W poniedziałek koszaliński magistrat poinformował o wynikach głosowania na projekty 9. edycji Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego (KBO) 2022.

Zwycięski ogólnomiejski projekt, na który oddano 3223 głosy, zakłada budowę dwóch ogólnodostępnych tężni solankowych. Pierwsza ma być zlokalizowana u podnóża Góry Chełmskiej, w pobliżu ławki w kształcie napisu Koszalin, a druga ma powstać przy bulwarach Młyńskich, na zielonym skwerze przy skrzyżowaniu ulic Młyńskiej i Batalionów Chłopskich.

Koszt zadania oszacowano na 650 tys. zł, podczas gdy w tej kategorii miasto zamierzało wydać 1,3 mln zł. Z tego względu realizowany będzie jeden projekt, który uplasował się na drugim miejscu. Oddano na niego 2634 głosy. Zakłada modernizację Wodnej Doliny za 480 tys. zł.

Wymieniona ma zostać cała nawierzchnia ścieżek otaczających zbiornik retencyjny Dzierżęcinki, a pobocza naprawione. Podbudowa z kostki brukowej ma się pojawić w okolicach zielonej kładki. Projekt zakłada także kupno i montaż dwóch wiat solarnych z ławkami.

Głosowaniu podlegały także projekty z pięciu koszalińskich osiedli (Wspólny Dom, Jamno-Łabusz, Rokosowo, Śródmieście, Lubiatowo), w których zgłoszone zadania przekraczały łącznie ustaloną na 120 tys. zł kwotę maksymalną, a mieszkańcy na spotkaniach wyborczych nie doszli do porozumienia, który projekt realizować. W pozostałych 12 osiedlach głosowanie było zbędne. Dla przykładu na osiedlu Tadeusza Kotarbińskiego powstanie 10 miejsc parkingowych wzdłuż ul. Doroszewskiego, a na plac do jazdy na rolkach i hulajnogach zdecydowali się mieszkańcy osiedla Lechitów. Na Raduszce utwardzona zostanie nawierzchnia na ul. Zbożowej.

Głosowanie na projekty w ramach KBO 2022 trwało od 1 do 21 października i prowadzone było po raz trzeci wyłącznie elektronicznie. Osoby niemające urządzenia z dostępem do Internetu mogły skorzystać w wyznaczonych przez miasto punktów, w których można było zagłosować. Łącznie oddano 8935 głosów. W ubiegłym roku było ich więcej, bo 9614.

W tegorocznej edycji KBO złożonych zostało 97 projektów, w tym 36 ogólnomiejskich i 61 osiedlowych, które następnie zostały poddane merytorycznej ocenie.

Pula KBO 2022 wynosi 3,43 mln zł, z czego 1,3 mln zł przeznaczono na projekty ogólnomiejskie i 2,040 mln zł na projekty osiedlowe. Pozostała kwota 80 tys. zł to koszt promocji i organizacji KBO.

W Koszalinie po raz pierwszy projekty w ramach budżetu obywatelskiego składane i wybierane były w 2013 r.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!