Partnerzy portalu

Kraków: Badacze debatują nad rolą niematerialnego dziedzictwa kulturowego

  • PAP
  • 8 listopada 2021 - 10:55
Jaka przyszłość czeka górniczą Barbórkę w epoce dekarbonizacji; kim jest "obcy" z piłkarskich stadionów; na czym polegał fenomen bajek ludowych - na te i inne pytania odpowiedzi szukają uczestnicy zainaugurowanej w Krakowie konferencji dot. niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Współorganizatorem dwudniowego spotkania, które w poniedziałek rozpoczęło się w stolicy Małopolski jest Muzeum Krakowa. Zastępca dyrektora placówki ds. programowych Jacek Salwiński przyznał, że jego zespół konferencję tę traktuje jako inspirację do kształtowania programu działającego tam Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa.

Dział ten powołany do życia w ubiegłym roku zajmuje się organizacją dorocznego pochodu Lajkonika i Konkursu Szopek Krakowskich, a także opiekuje się ich kolekcją. "To przede wszystkim ludzie i zespół, ale też ważna dla muzeum idea i proces" - podkreślił Salwiński podczas otwarcia konferencji.

Wskazał, że opieka nad krakowskim szopkarstwem jest wpisana w historię funkcjonowania muzeum jako samodzielnej placówki, a kontynuowana jest ona od lat 40. "To stała, fundamentalna część pracy Muzeum Krakowa. Wreszcie od kilku lat to też rozmowy o opiece, ochronie i edukacji w zakresie niematerialnego dziedzictwa Krakowa, czyli o czymś nowym, głębszym" - wyjaśnił zastępca dyrektora.

Konferencję naukową "Niematerialne dziedzictwo kulturowe w teorii i praktyce" w Pałacu Krzysztofory wraz z muzeum zorganizował Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jaka przyszłość czeka górniczą Barbórkę w epoce dekarbonizacji; kim jest "obcy" z piłkarskich stadionów; na czym polegał fenomen bajek ludowych - na te i inne pytania uczestnicy szukać będą odpowiedzi podczas różnorodnych paneli dyskusyjnych.

Poznają oni też żywe tradycje flisackie na Wiśle oraz tradycje krakowskiego Bractwa Kurkowego, dowiedzą się czegoś na temat kultury muzycznej dawnych wsi podmiejskich we współczesnych aglomeracjach oraz poznają zasady procesji Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu. Poza tym zastanowią się, w jaki sposób docierać do młodego pokolenia, na którego barkach spoczywać będzie obowiązek dbania o niematerialne dziedzictwo, oraz w jaki sposób założyć własną organizację i zdobywać środki na jej działanie.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!