Partnerzy portalu

Kraków: Horst Langes i ks. Tomas Halik odebrali Nagrodę im. Biskupa Pieronka

  • PAP
  • 29 października 2021 - 21:12
Niemiecki polityk chadecki Horst Langes i czeski teolog ks. prof. Tomas Halik otrzymali w piątek w Krakowie Nagrodę im. Biskupa Tadeusza Pieronka "In veritate" – "W prawdzie".

Nagroda jest przyznawana za "wybitne postawy i osiągnięcia w łączeniu wartości chrześcijańskich i europejskich".

Jak poinformował podczas wieczornej uroczystości przewodniczący kapituły nagrody europoseł Jan Olbrycht, Horst Langes został nagrodzony "szczególnie za ideowy realizm i realny idealizm, który od wielu dekad ujawnia się w jego publicznej aktywności na polu budowania pomostów między zachodem i wschodem oraz między światem polityki a kościołami chrześcijańskimi na zasadach, które nie wyróżniając żadnej ze stron, szanują ich autonomię, ale i podkreślają konieczność współdziałania między nimi".

Z kolei ks. prof. Tomas Halik - przekazał Olbrycht - otrzymał wyróżnienie "szczególnie za odważne konfrontowanie się z nicością i twórcze interpretowanie kryzysów jako znaków, które wzywają do rewizji idei i pogłębienia ich rozumienia oraz za umiejętność włączania nadziei w doświadczenie przemijania postaci tego świata, nawet wtedy gdy wiąże się ono z zanikaniem pewnych form chrześcijaństwa".

Laudację na temat wyróżnionych wygłosili laureaci nagrody im. bpa Pieronka z lat poprzednich - prof. Rocco Buttiglione i prof. Hanna Suchocka.

Jak podkreślił Rocco Buttiglione w swoim przemówieniu, Horst Langes przez całe życie był orędownikiem pojednania między narodami Europy. "Horst Langes jest jednym z bohaterów procesu pojednania narodów niemieckiego i polskiego (…). Błyskotliwa inteligencja, stałość poglądów, zdolność do kompromisów i typowo nadreńskie poczucie humoru pozwalało mu być budowniczym mostów między wschodem i zachodem" - wskazał.

Buttiglione przypomniał, że tegoroczny laureat przez wiele lat przyjaźnił się z patronem nagrody. "Jestem przekonany, że przyznanie tej nagrody byłoby wielką radością dla biskupa Tadeusza" - ocenił.

Langes dziękując za nagrodę przypomniał, że "był ostatnim z tych roczników które zmuszono do służby w mundurze hitlerowskim i w roku 1945 walczył na froncie zachodnim". "Będę dwie rzeczy robił do końca życia: zwalczał nazistów, radykałów prawicowych i optował za zjednoczoną Europą" - zadeklarował.

Horst Langes (ur. 1928 r.) jest niemieckim politykiem chadeckim, samorządowcem, posłem do Parlamentu Europejskiego w latach 1979-1994 i prezesem Fundacji im. Roberta Schumana w Luksemburgu. Opublikował jako autor i współautor kilka książek poświęconych wartościom chrześcijańskim.

Hanna Suchocka wygłaszając laudację na temat ks. prof. Tomasa Halika przypomniała, że jest on osobą niezwykle często wyróżnianą, co nie przychodzi znikąd. "To nie jest przypadkowe, że różne gremia i instytucje szukając osób które odpowiadają swoim życiem i postawą na wyzwania współczesnego świata odnajdują Tomasa Halika" - wskazała.

Według Suchockiej pojęcie dialogu jest bardzo kojarzone z ks. Halikiem, podobnie jak z patronem nagrody. "Ksiądz Halik jest człowiekiem kościoła, ale podobnie jak biskup Pieronek jest krytyczny, ale to z uwagi na troskę o Kościół. Taka postawa nie zawsze przysparza mu przyjaciół wewnątrz Kościoła, to go jednak nie zraża" - zauważyła.

Ks. Halik dziękując za nagrodę przypomniał, że miał okazję poznać bpa Pieronka, podobnie jak ks. Józefa Tischnera, którzy dla niego symbolizują katolicyzm otwarty w polskim Kościele.

"To byli ludzie wielkiej odwagi, potrzebujemy mądrości połączonej z odwagą. To będzie coś zobowiązującego, że zostałem odznaczony i symbolicznie związany z tymi dwoma wielkimi ludźmi" - mówił laureat.

Tomas Halik jest filozofem, teologiem i socjologiem. do 1989 r. jedna z najważniejszych postaci podziemnego Kościoła w Czechosłowacji, później m.in. doradca prezydenta Vaclava Havla, wykładowca Oksfordu, Cambridge i Uniwersytetu Karola, duszpasterz akademicki. Halik napisał kilkadziesiąt książek, tłumaczonych także na język polski.

Pomysłodawcą nagrody "In veritate" jest Fundacja im. bp. Tadeusza Pieronka. Uroczystość jej wręczenia była częścią Międzynarodowej Konferencji "Rola chrześcijan w procesie integracji europejskiej", która w tym roku odbywa się pod hasłem: "Chrześcijanie Europy wobec kryzysów".

Patron nagrody bp Tadeusz Pieronek był biskupem pomocniczym sosnowieckim w latach 1992-1998, sekretarzem generalnym KEP w latach 1993-1998, rektorem PAT w Krakowie w latach 1998-2004. Zmarł 27 grudnia 2018 roku w wieku 84 lat.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!