Partnerzy portalu

Kraków: Kolejne 24 wypowiedzenia lekarzy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego

  • PAP
  • 28 października 2021 - 12:39
W czwartek kolejnych 24 lekarzy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu złożyło wypowiedzenia. Łącznie, od 30 września, 48 takich pism trafiło do dyrekcji i kadr szpitala.

O nowych wypowiedzeniach poinformował PAP Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL), mający przedstawicielstwo w tym szpitalu.

W liście otwartym OZZL zadało pytanie: "Kto jest odpowiedzialny za zabezpieczenie ciągłości i jakości opieki medycznej na terenie tego szpitala i kto jest zobowiązany zaproponować racjonalne rozwiązania powstałej sytuacji?". Związek pisze też: "Nasi mali pacjenci, ich rodzice oraz lekarze, którzy obecnie doszli do granicy bezpieczeństwa, zostali sami z problemem".

Wśród adresatów listu otwartego wymienieni są przedstawiciele władz Uniwersytetu Jagiellońskiego, dyrekcja szpitala, prezes NFZ, minister zdrowia i wojewoda małopolski.

List został przygotowany "w związku z pogłębiającą się kryzysową sytuacją Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu oraz brakiem jakichkolwiek rozmów z lekarzami z oddziału terenowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy o uzdrowieniu sytuacji ze strony dyrekcji, rektora i prorektora, a także z powodu braku odzewu i zainteresowania katastrofą naszego szpitala ze strony oddziału małopolskiego NFZ, wojewody i Ministerstwa Zdrowia".

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu domagają się lepszy warunków pracy (w tym zwiększenia liczby personelu) i płacy. Kwotą wyjściową do negocjacji powinny być - według związku lekarzy - trzy średnie krajowe.

Ministerstwo Zdrowia informowało PAP, że analizuje sytuację w placówce i jest w kontakcie z jej dyrekcją. Z kolei prorektor Collegium Medicum UJ prof. Tomasz Grodzicki w zeszłym tygodniu spotkał się z pracownikami szpitala, by rozmawiać o sytuacji. W opinii prorektora za sytuację w szpitalu w największym stopniu odpowiadają błędy systemowe w ochronie zdrowia.

W związku z wypowiedzeniami jest zagrożenie - jak informował związek zawodowy - paraliżu pracy na SOR-ze, a także na oddziałach: nefrologii i nadciśnienia tętniczego; pulmonologii, alergologii i dermatologii; pediatrii, reumatologii i chorób środowiskowych; również poradni: alergologicznej, dermatologicznej i pulmonologicznej. Paraliż jest możliwy od listopada w związku z tym, że wówczas część lekarzy, którzy złożyli wypowiedzenia, planuje odebrać zaległe urlopy.

30 września wypowiedzenia złożyło 26 lekarzy, z czego dwóch je wycofało. Łącznie na biurku dyrekcji i kadr szpitala jest 48 wypowiedzeń.

Placówka jest zadłużona na 40 mln zł. Co najmniej połowa tej kwoty to należności za świadczenia ze strony NFZ. Łączna kwota umów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego z NFZ wynosi 309,4 mln zł. Poza tym szpital w ramach świadczeń związanych z leczeniem COVID-19 otrzymał dotychczas 10,8 mln zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!