Partnerzy portalu

Kraków: Po dwóch latach zakończyła się rewitalizacja cmentarza wojennego na Wzgórzach Krzesławickich

  • PAP
  • 1 listopada 2021 - 12:39
Po dwóch latach zakończyła się rewitalizacja cmentarza wojennego na Wzgórzach Krzesławickich w Krakowie. To miejsce spoczynku 440 Polaków zamordowanych przez hitlerowców w latach 1939–1941.

Cmentarz znajduje się na terenie wpisanego do rejestru zabytków Fortu 49 "Krzesławice".

Jak podał Urząd Miasta Krakowa, pierwszy etap prac - zrealizowany w 2020 roku obejmował m.in. renowację pomnika upamiętniającego ofiary, schodów, nagrobka z krzyżem i muru oporowego. Wykonano też słupki z łańcuchami i nowe ogrodzenie. Ta część inwestycji kosztowała ponad 614 tys. zł, z czego 180 tys. zł wyniosła dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 100 tys. zł dotacja wojewody małopolskiego, a środki własne gminy i Zarządu Cmentarzy Komunalnych ponad 300 tys. zł.

W drugim etapie prac - w 2021 roku - przeprowadzono konserwację ogrodzenia cmentarza o długości ok. 170 m i zagospodarowanie zieleni. Wartość prac wyniosła ponad 332 tys. zł, w tym ponad 164 tys. zł stanowiło dofinansowanie ministerstwa, ponad 120 tys. Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, a środki własne miasta 47,5 tys. zł.

Od jesieni 1939 do jesieni 1941 roku Niemcy rozstrzelali w forcie krzesławickim więźniów przywożonych z krakowskich więzień przy ul. Senackiej i przy ul. Montelupich. Większość zamordowanych to mieszkańcy Krakowa i Polski południowej.

W powojennych ekshumacjach odnaleziono 29 grobów, z których wydobyto łącznie 440 zwłok. Po ekshumacji umieszczono je w zbiorowej mogile, zlokalizowanej na terenie fortu. 27 maja 1956 r. odsłonięto tablicę pamiątkową, a w lipcu 1957 r. pomnik upamiętniający ofiary w formie monumentalnej ściany z rzeźbą leżącego człowieka o związanych rękach.

Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie pozyskuje pieniądze na prace konserwatorskie przy grobach i cmentarzach wojennych w konkursach ogłaszanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu "Groby i cmentarze wojenne w kraju". Część potrzebnych funduszy pochodzi także z dofinansowań udzielanych przez Małopolski Urząd Wojewódzki oraz ze środków budżetu miasta. Oparty na kilku źródłach model finansowania przynosi efekty.

W 2020 r. ZCK zlecił roboty budowlano-montażowe, które objęły 58 nagrobków żołnierzy Wojska Polskiego z lat 1939-1945. Lastrykowe nagrobki wymieniono na nowe, wykonane z granitu strzegomskiego. Wykuto na nich napisy upamiętniające pochowanych, a elementy metalowe - orzełki i krzyżyki - poddano renowacji. Prace kosztowały ponad 221 tys. zł.

Miasto podpisało też umowę partnerską z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim na restaurację zabytkowych mogił zbiorowych Legionistów walczących w I wojnie światowej oraz Mauzoleum Legionowego na cmentarzu Rakowickim (z udziałem środków UE). W 2021 r. wyłoniony został wykonawca, który podejmie się budowy kanalizacji opadowej, modernizacji nawierzchni alejek wzdłuż wykonanej kanalizacji, a także nawierzchni alejek wzdłuż Kwater Legionowych. Ta część nekropolii objęta jest ochroną konserwatorską.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!