Partnerzy portalu

Kraków: Podczas kwesty na Cmentarzu Rakowickim zebrano prawie 42 tys. zł

  • PAP
  • 3 listopada 2021 - 09:54
Prawie 42 tys. zł zebrano na odnowę zabytkowych nagrobków podczas kwesty zorganizowanej 1 listopada na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Z kolei zbiórka Stowarzyszenia Podgórze.pl na ratowanie zabytkowych nagrobków na Nowym Cmentarzu Podgórskim przyniosła ponad 12 tys. zł.

"Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mimo trwającej pandemii i mniej licznej obecności udało nam się zebrać kwotę, która pomoże nam działać dalej dla ratowania zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Rakowickim! Dziękujemy i do zobaczenia za rok" - napisali członkowie Obywatelskiego Komitetu Ratowania Zabytków Krakowa, który organizował kwestę na Rakowicach.

Po dokładnym przeliczeniu pieniędzy w banku okazało się, że darczyńcy wrzucili do puszek 41 tys. 864 zł. Wolontariuszy, którzy w poniedziałek zbierali datki na najstarszej wciąż czynnej krakowskiej nekropoli wspierali znani artyści, politycy oraz bracia kurkowi.

Stowarzyszenie Podgórze.pl poinformowało, że XVI Podgórska Kwesta na Rzecz Odnowy Zabytkowych Nagrobków na Nowym Cmentarz Podgórskim zakończyła się wynikiem: 12 tys. 139 zł, 11 funtów brytyjskich, 6,61 euro oraz 1 koronę czeską.

"Szczególnie dziękujemy wszystkim naszym wolontariuszom za ogromną, bezcenną pomoc w tym wyjątkowym dniu, bez których kwesta nie mogłaby się odbyć i zakończyć tak dużym sukcesem - niezawodnym od lat i nowym przyjaciołom Podgórza i Stowarzyszenia, a także przedstawicielom władz miasta Krakowa i Dzielnicy XIII" - napisali organizatorzy.

Zapowiedzieli, że zebrana kwota zostanie przeznaczona na choćby częściową renowację dwóch nagrobków: rodziny Malewskich oraz Fialków w głównej alei Nowego Cmentarza Podgórskiego, poważnie uszkodzonych przez odłamany konar drzewa podczas wichury wiosną 2019 roku.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!