Partnerzy portalu

Kraków: Policja szuka sprawców uszkodzenia pomnika Piłsudskiego i Legionistów

  • PAP
  • 6 listopada 2021 - 17:04
Policja poszukuje osób, które w nocy z piątku na sobotę uszkodziły pomnik Józefa Piłsudskiego i Legionistów na ul. Piłsudskiego, malując go farbą w barwach ukraińskiej flagi, a także ewentualnych świadków zdarzenia. Służby nie wykluczają, że mogło dojść do prowokacji.

Na stronie miasta Krakowa poinformowano, że w sobotę przed południem miejskie służby zakończyły oczyszczanie pomnika Józefa Piłsudskiego i Legionistów.

Jego uszkodzenie zauważył rano patrol z oddziału prewencji, który znajdował się w okolicy - wyjaśniła PAP Katarzyna Cisło z zespołu prasowego małopolskiej policji.

"Przeprowadziliśmy oględziny, wykonaliśmy zdjęcia - jako dokumentację, zabezpieczyliśmy monitoring. Poszukujemy też ewentualnych świadków zdarzenia" - przekazała. "Pomnik stoi w centrum Krakowa, a wokół jest mnóstwo kamienic; może ktoś przejeżdżał lub ktoś coś widział" - dodała.

Ustalono, że pomnik został pomalowany w kolory flagi ukraińskiej - niebieski i żółty. "Na tym etapie wszystkie wersje są równoważne, być może rzeczywiście ktoś dokonał prowokacji. Nie wykluczamy możliwości, że jest to prowokacja i chęć zrzucenia odpowiedzialności za ten czyn na obywateli Ukrainy. Ale oczywiście nie wykluczamy też, że mogą stać za tym obywatele Ukrainy" - przekazała Cisło. Dodała również, że na miejscu zdarzenia znaleziony został karton z napisem "Polska nie tylko dla panów", wykonany cyrylicą.

Czyn ten negatywnie oceniła ambasada Ukrainy w Polsce. "W związku z pojawieniem się w mediach informacji o zbezczeszczeniu pomnika Józefa Piłsudskiego w Krakowie stanowczo potępiamy ten akt wandalizmu i wszelkie inne działania mające na celu zbezczeszczenie miejsc pamięci" - czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie ambasady.

"Ten haniebny incydent, który miał miejsce w przededniu Święta Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, traktujemy jako prowokację mającą na celu pogorszenie dobrosąsiedzkich stosunków między Ukrainą a Polską" - głosi oświadczenie. Wyrażono w nim również nadzieję, że polskie organy ścigania "ustalą sprawców tego aktu wandalizmu i winni zostaną ukarani".

Według przekazanych informacji czyn może zostać zakwalifikowany jako uszkodzenie mienia. Zawiadomienie w sprawie złożył też przedstawiciel urzędu miasta. "To przestępstwo, czyli uszkodzenie mienia jest wnioskowe; właścicielem jest gmina Kraków, więc (jej przedstawiciele) dopełnili formalności i złożyli zawiadomienie w jednym z komisariatów" - wyjaśniła Cisło.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!