Partnerzy portalu

Kraków: „Szczepimy się dla Niepodległej” – przy Barbakanie

  • PAP
  • 11 listopada 2021 - 07:11
W czwartek przy Barbakanie w Krakowie stanie punkt szczepień, gdzie od godz. 10 do 16 – w ramach akcji „Szczepimy się dla Niepodległej” – będzie można otrzymać zastrzyk z preparatem przeciwko COVID-19. Będzie też możliwość zaszczepienia się przeciwko grypie.

Do udziału w akcji szczepień przy Barbakanie z okazji Dnia Niepodległości zapraszają wojewoda małopolski, Muzeum Krakowa i szpital MSWiA w Krakowie. W punkcie będzie możliwość przyjęcia jednodawkowej Johnson&Johnson, ale i pierwszej, drugiej lub trzeciej dawki szczepionek. Uprawnieni skorzystają także z darmowej szczepionki przeciwko grypie. To także niedaleko Barbakanu, bo na placu Matejki, odbędą się uroczystości z okazji 11 listopada - pokaz służb mundurowych potrwa tu od godz. 11 do 15, a o godz. 13:30 rozpocznie się poczęstunek grochówką wojskową.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zapowiadając akcję szczepień podkreślił, że Święto Niepodległości "okazją do przypominania o Polakach, którzy swą postawą dali wyraz idei, że ojczyzna to powinność, ojczyzna to odpowiedzialność".

"Szczepiąc się, przestrzegając zasad sanitarnych - działamy w imię dobra wspólnego. Chcemy przypomnieć, że na każdym z nas spoczywa odpowiedzialność za aktualną sytuację. Dlatego tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Małopolsce połączone będą z akcją "Szczepimy się dla Niepodległej" - powiedział wojewoda.

Operatorem medycznym szczepień przy Barbakanie jest krakowski szpital MSWiA. Z inicjatywy tej lecznicy w punkcie uprawnieni będą mogli także bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie.

"Jesteśmy przygotowani do tego, aby zaszczepić przeciwko koronawirusowi każdą chętną osobę - pierwszą, drugą lub trzecią dawką. Dodatkowo zapraszamy również wszystkie osoby uprawnione do bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. Te dwie szczepionki można bezpiecznie przyjąć w jednym momencie. Pamiętając o tym, że walczymy z COVID-19, pamiętajmy również o tym, że grypa zaczyna być coraz poważniejszym problemem" - powiedział dyrektor szpitala MSWiA dr n. med. Michał Zabojszcz, cytowany w komunikacie dla dziennikarzy.

Osoby, które 11 listopada zaszczepią się przy Barbakanie, będą mogły bezpłatnie zwiedzić pokonkursową wystawę najpiękniejszych szopek krakowskich w Pałacu Krzysztofory od 6 grudnia do 27 lutego." Od jej początku nasze Muzeum wspiera wszelkie działania zmierzające do opanowania rozprzestrzeniania się wirusa" - powiedział Ryszard Kozik z Muzeum Krakowa.

Przy okazji obchodów Święta Niepodległości punkty szczepień zostaną uruchomione także w 13 innych lokalizacjach Małopolski. 100 pierwszych osób zaszczepionych w tym dniu - w każdym punkcie - otrzyma biało-czerwoną flagę.

Zgodnie ze środowymi danymi Ministerstwa Zdrowia, minionej doby w Małopolsce odnotowano 1 124 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 15 osób. W województwie prawie 18 843 osób przebywa na kwarantannie. Minionej doby w całej Polsce testy potwierdziły zakażenie u 18 550 osób, z powodu covid zmarło 269.

Ponad 50 proc. nowych zakażeń w województwie małopolskim to zakażenia wśród mieszkańców Krakowa oraz powiatów krakowskiego i wielickiego. W pełni zaszczepionych w województwie jest ponad 44 proc. mieszkańców - najwięcej w Krakowie 65,4 proc. do 22,3 proc. w gminie Czarny Dunajec.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!