Partnerzy portalu

Kraków: Tłumy na uroczystościach z okazji Święta Niepodległości

  • PAP
  • 11 listopada 2021 - 14:17
Tłumy – rodziny z dziećmi, także cudzoziemcy – wzięły w czwartek w Krakowie udział w głównych uroczystościach z okazji Święta Niepodległości na placu Matejki. Wzdłuż pobliskiej ulicy Basztowej odbyła się defilada Wojska Polskiego i pokaz pojazdów służb mundurowych.

W stolicy Małopolski centralne uroczystości z okazji 11 listopada zorganizowano tradycyjnie na pl. Matejki. Tu w południe odegrano hymn państwowy, następnie nastąpiły zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, apel pamięci, oddano salwę honorową. Wieńce złożono przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Potem wzdłuż pobliskiej ulicy Basztowej przeszła defilada Wojska Polskiego i odbył się pokaz pojazdów służb mundurowych. W uroczystościach tych uczestniczyły tłumy - rodziny z dziećmi, także cudzoziemcy. Na Rynku Głównym zaś od południa mieszkańcy śpiewali pieśni patriotyczne.

Podczas uroczystości na pl. Matejki wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczył odznaczenia państwowe i akty nadania obywatelstwa polskiego.

"Narodowe Święto Niepodległości to nasze wspólne świętowanie i okazja do tego, aby w codziennym zabieganym życiu choć na chwilę zatrzymać się nad słowami +ojczyzna+, +Polska+ i +wolność+" - powiedział wojewoda.

Jak zaznaczył, "droga do upragnionej niepodległości okupiona była krwią i blizną" i choć Polski przez 123 lata nie było na mapie, to "realnie żyła w milionach serc". Wojewoda podkreślił, że zobowiązaniem dla wszystkich jest pamięć o bohaterach, którzy doprowadzili do odrodzenia się II RP. Wojewoda wymienił: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego.

Według Kmity na trwałym fundamencie, jakim jest nasza historia i doświadczenie niepodległościowe, powinniśmy budować silną Polskę, "która jest i będzie krajem suwerennym, rozwijającym się, silnym i dumnym".

Zdaniem wojewody małopolskiego 11 listopada to także dzień szacunku dla munduru. "Proszę o refleksję, jaki jest nasz szacunek do służb państwowych, które każdego dnia strzegą naszych granic oraz pilnują na wielu frontach naszego bezpieczeństwa" - powiedział Kmita.

Rano i przed południem przedstawiciele urzędu wojewódzkiego, samorządów i organizacji, pielęgnujących historię, składały kwiaty przy pomniku Józefa Piłsudskiego, przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu, a także przy Krzyżu Katyńskim. Przy Barbakanie do godz. 16 trwa akcja "Szczepimy się dla Niepodległej".

W katedrze wawelskiej odbyła się msza, poprzedzona złożeniem przez wojewodę kwiatów na sarkofagu marszałka Józefa Piłsudskiego, grobie pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich oraz przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej.

Wieczorem kładka o. Bernatka, Centrum Kongresowe ICE Kraków oraz Tauron Arena Kraków zaświecą się na biało-czerwono. Patriotyczna iluminacja pojawi się również na wieży telewizyjnej na Krzemionkach.

Późnym popołudniem na Wawelu odbędzie się nabożeństwo z udziałem przedstawicieli rządu, w tym premiera Mateusza Morawieckiego. Po mszy politycy udadzą się do Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, gdzie prezes PiS Jarosław Kaczyński wygłosi przemówienie. Spotkanie to jest zamknięte dla fotoreporterów.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!