Partnerzy portalu

Kraków: Znicze na grobach wyjątkowych kobiet; powstanie specjalny cmentarny szlak

  • PAP
  • 31 października 2021 - 13:45
Na grobach wyjątkowych kobiet spoczywających na cmentarzu Rakowickim płoną znicze „Kraków pamięta”. Akcja wpisuje się w prace nad szlakiem tematycznym po miejskich cmentarzach, poświęconym lokalnym bohaterkom.

Jak poinformowała pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. polityki równościowej Nina Gabryś, specjalne miejskie znicze na grobach wyjątkowych kobiet mają w sposób symboliczny podkreślić, jak ważna jest pamięć o wspaniałych artystkach, farmaceutkach, sportsmenkach, działaczkach, pisarkach i aktorkach, które zmieniały Kraków przez wieki.

Zwracać uwagę na ważną rolę kobiet ma także inna inicjatywa - "Zapal świeczkę Janinie i pierwszym studentkom!". Pomysłodawcy tej akcji - grupa osób, popierających utworzenie Muzeum Herstorii Sztuki w Krakowie, które miałoby być poświęcone kobietom - zachęcają w mediach społecznościowych, aby w poniedziałek 1 listopada zapalić znicz na grobach pierwszych krakowskich studentek spoczywających na Rakowicach. W mediach społecznościowych grupy jest mapka, pokazująca lokalizację grobów studentek.

Wśród kobiet, które zapisały się w historii i spoczywają na najstarszej zachowanej nekropolii w mieście, są pierwsze studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego - Janina Kosmowska i Stanisława Dowgiałło oraz Akademii Sztuk Pięknych - Zofia Baltarowicz-Dzielińska.

"Janina Kosmowska uporem i wytrwałością przetarła szlaki Polkom chcącym zdobywać wyższe wykształcenie w swojej ojczyźnie. Choć wywalczyła możliwość formalnego wykształcenia dla siebie i innych kobiet, jej grób był zupełnie zapomniany. Teraz przywracamy pamięć o niej" - czytamy w mediach społecznościowych grupy Muzeum Herstorii Sztuki. We wpisie czytamy też, że grób wkrótce będzie miał nową tabliczkę, ale wymaga całościowego remontu.

Na cmentarzu Rakowickim mogiły mają także m.in.: Kazimiera Bujwidowa, Antonina Hoffman, Jadwiga Jędrzejowska, Władysława Habichtówna, Wanda Bobkowska, Helena Modrzejewska, Wisława Szymborska, Ewa Demarczyk.

"Sporządzany jest wykaz niezwykłych mieszkańców, którzy spoczywają na cmentarzu Rakowickim. Zakładka +Znane osoby+ na stronie internetowej Zarządu Cmentarzy Komunalnych jest systematycznie uzupełniana" - powiedziała PAP Patrycja Ćwikła z Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie.

To początek prac nad szlakiem tematycznym po krakowskich cmentarzach, poświęconym lokalnym bohaterkom. Szlak ten ma być uzupełnieniem powstającego ogólnomiejskiego turystycznego szlaku krakowianek, którego inauguracja - jak zapowiedział magistrat - już niedługo. Tworzenie tych szlaków wpisuje się w ideę szerszego projektu "Krakowianki siłą miasta".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!