Partnerzy portalu

Kraska: 10 listopada ruszy szpital tymczasowy w Płocku, w połowie listopada - na Stadionie Narodowym

  • PAP
  • 9 listopada 2021 - 13:30
10 listopada ruszy szpital tymczasowy w Płocku, a prawdopodobnie w połowie listopada uruchomimy szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym w Warszawie - zapowiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W czasie konferencji prasowej wiceszef MZ powiedział, że cały czas baza łóżek w szpitalach jest powiększana o dodatkowe oddziały covidowe oraz łóżka przeznaczone dla pacjentów z COVID-19. Zgodnie z oficjalnymi danymi z poniedziałku w szpitalach przebywa 11 010 osób z COVID-19, w tym 914 chorych podłączonych do respiratorów. Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano aktualnie 16 570 łóżek i 1477 respiratorów. W skali kraju wolnych pozostaje, więc 5 560 łóżek covidowych i 563 respiratorów.

"W najbliższych dniach ta baza będzie powiększona do 20 tys." - zapowiedział Kraska. Zwrócił jednocześnie uwagę, że Szpital Południowy w Warszawie ma 300 łóżek covidowych, a przyjął 80 pacjentów.

"Leczenie koronawirusa opiera się głównie na podawaniu tlenu w różnej postaci - czy to będzie tlen podawany niskociśnieniowy na maskę, czy wysokociśnieniowy przepływowy, a więc z wykorzystaniem respiratorów. W związku z tym od początku pandemii zużycia tlenu jest bardzo duże" - powiedział Kraska.

Poinformował, że na modernizację instalacji szpitalnych w całej Polsce zostało przeznaczonych kilkaset mln zł z funduszu covidowego. "Dziwi mnie, że szpitale warszawskie nie występowały o te fundusze na modernizację swojej infrastruktury, jeżeli wiedziały, że mogą do nich trafić pacjenci, którzy wymagają dodatkowych ilości tlenu" - powiedział wiceminister zdrowia.

Zarówno Szpital Południowy w Warszawie jak i Szpital Praski argumentują, że są niedostosowane do takiej ilości zapotrzebowania tlenu dla swoich pacjentów.

Wiceminister Kraska oświadczył, że w tej chwili w województwie mazowieckim są tzw. banki tlenowe, które są gotowe do przekazania tlenu do tych szpitali. "Zdarzają się awarie, więc nie możemy sobie pozwolić, żeby pacjenci pozostali bez dostępu do tlenu, a zatem możliwość dostarczenia tlenu mamy" - zapewnił wiceszef MZ.

Zapowiedział, że zostanie uruchomiony kolejny szpital tymczasowy na Mazowszu.

"10 listopada rusza szpital tymczasowy w Płocku, a prawdopodobnie w połowie listopada uruchomimy szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym. Potrzeba nam ok. 2 tygodni. Infrastrukturę możemy przywrócić szybciej, natomiast dużo więcej czasu potrzeba na zgromadzenie personelu medycznego" - wyjaśnił Kraska.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!