Partnerzy portalu

Kraska: Monitorujemy sytuację w Szpitalu Południowym; awaria została opanowana

  • PAP
  • 28 października 2021 - 12:47
Monitorujemy sytuację w Szpitalu Południowym, awaria została opanowana, zwiększyliśmy też liczbę łóżek w szpitalu zakaźnym dla pacjentów z COVID-19 – powiedział wiceszef MZ Waldermar Kraska. Zapewnił, że sytuacja w Warszawie i na Mazowszu, jeśli chodzi o miejsca w szpitalach, jest pod kontrolą.

Kraska był w czwartek pytany na briefingu w Warszawie o sytuację w Szpitalu Południowym, gdzie niedawno doszło do awarii instalacji tlenowej i który nie przyjmuje już pacjentów, bo jest przepełniony.

Wiceszef MZ odpowiedział, że do Szpitala Południowego "właściwie nie trafiali warszawiacy, tylko pacjenci z całego województwa mazowieckiego" i w związku z tym szybko się wypełnił. Zauważył, że Warszawa jest miastem, który ma bardzo wysoki stopień wyszczepienia przeciw COVID-19.

"Wczorajsza awaria została już opanowana, wczoraj dostarczyliśmy tam butle z tlenem, żeby ewentualna pomoc dla tych pacjentów została zachowana. W tej chwili monitorujemy sytuację, także zwiększyliśmy liczbę łóżek w szpitalu zakaźnym dla pacjentów z COVID-19, poszerzyliśmy bazę łóżek w szpitalu przy ulicy Szaserów. Także w najbliższych dniach zostanie uruchomiony szpital tymczasowy na lotnisku Okęcie" - powiedział Kraska.

Zapewniał, że Warszawie i na Mazowszu "sytuacja jest pod kontrolą". "Wczoraj został uruchomiony szpital tymczasowy w Ostrołęce, więc tych miejsc na pewno nie zabraknie" - dodał.

W środę Mazowiecki Urząd Wojewódzki informował, że w czwartek do Szpitala Południowego ma być dostarczony trzytonowy zbiornik tlenu z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i dodatkowo 100 butli z tlenem po tym, jak po południu doszło tam do usterki technicznej instalacji tlenowej.

Z inicjatywy wojewody mazowieckiego w środę wieczorem odbył się też sztab kryzysowy w Szpitalu Południowym z władzami placówki i z wiceprezydent Renatą Kaznowską i przedstawicielami Warszawy i służb, m.in. straży pożarnej. Podczas spotkania wojewoda Konstanty Radziwiłł wysłuchał raportu przedstawicieli miasta i szpitala.

"Placówka planuje przeprowadzić prace modyfikujące instalację tlenową. Aby to zrealizować, potrzebne jest zmniejszenie jej obciążenia. W związku z tym postanowiono, że szpital w dalszym ciągu nie będzie przyjmował nowych chorych, w najbliższych dniach szpital planuje też rutynowe wypisy pacjentów, których stan zdrowia na to pozwala. Zredukowanie obciążenia instalacji, przy wsparciu z dodatkowego zbiornika i butli z tlenem pozwoli na jej modyfikację i dostosowanie do większej liczby pacjentów" - przekazano.

Urząd wojewódzki podkreślał, że dzięki specjalnym bankom tlenu jest przygotowany na szybkie dostarczenie butli do placówek leczniczych. Na Mazowszu są cztery banki tlenu prowadzone przez wojewodę (w Warszawie, Radomiu, Płocku i Ostrołęce). W związku z tym zabezpieczenie w tlen mazowieckich szpitali nie jest zagrożone. Strażacy pracują w bankach tlenu 24 godziny na dobę. Są w stanie szybko dostarczyć butle do każdego szpitala, który zgłosi sytuację kryzysową, jeśli chodzi o zapas tlenu.

We wtorek stołeczny ratusz poinformował PAP, że w Szpitalu Południowym przebywało 194 pacjentów na łóżkach zwykłych i 42 pacjentów na łóżkach respiratorowych. "W toku konsultacji ze specjalistami ustalono, że taki limit pacjentów powoli zapewnić odpowiednią wydajność sieci tlenowej i bezpieczeństwo pacjentów" - poinformowano.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!