Partnerzy portalu

Kraska: osób zgłaszających się na szczepienie dawką przypominającą jest bardzo dużo

  • PAP
  • 2 listopada 2021 - 08:51
Dziś rusza rejestracja osób powyżej 18. roku życia na szczepienie przeciw COVID-19 dawką przypominającą. Osób zgłaszających się na przyjęcie dawki przypominającej jest bardzo dużo, to bardzo nas cieszy - powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Od wtorku na szczepienie przeciw COVID-19 dawką przypominającą mogą umawiać się wszystkie osoby pełnoletnie, pod warunkiem, że od przyjęcia pełnego szczepienia upłynęło co najmniej 6 miesięcy. E-skierowanie dla nich wystawione jest automatycznie.

"Uważam, że jest to bardzo ważna dawka, ponieważ nasza odporność w sposób naturalny z upływem czasu maleje. To dlatego zdecydowaliśmy, by od 2 listopada była taka możliwość dla wszystkich chętnych" - powiedział Waldemar Kraska w "Sygnałach Dnia" Polskiego Radia.

Jak dodał, preparaty, jakie będą używane do podania dawki przypominającej, to szczepionki firmy Phizer i Moderna. "Taka jest rekomendacja Europejskiej Agencji Leków" - zwrócił uwagę.

Od połowy września na szczepienie przypominające mogły umawiać się tylko osoby powyżej 50 lat oraz personel medyczny mający kontakt z pacjentem.

Kraska poinformował we wtorek, że dawką przypominającą do dziś zaszczepiło się ponad 800 tys. osób.

"Widzimy, że osób zgłaszających się na dawkę przypominającą jest bardzo dużo - to bardzo nas cieszy. Ale ciągle trzeba myśleć o osobach, które jeszcze nie zdecydowały się na przyjęcie dawki podstawowej (...). Trend wzrostowy ciągle się utrzymuje, stąd nasz apel o to, by pójść do punktu szczepień, by się zaszczepić, jest jak najbardziej aktualny" - powiedział wiceminister zdrowia.

W przypadku braku automatycznie wystawionego e-skierowania lekarz w punkcie szczepień może samodzielnie wystawić e-skierowanie na szczepienie osobom uprawnionym, oceniając odstęp od ostatniego szczepienia.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!