Partnerzy portalu

Kraska: Szczyt zakażeń może nastąpić na przełomie listopada i grudnia

W tej chwili nie planujemy wprowadzenia dodatkowych obostrzeń. Raczej będziemy koncentrować się na egzekwowaniu tych, które funkcjonują – poinformował wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Waldemar Kraska pytany o ewentualne zamknięcie szkół, wiceszef resortu zdrowia zapewnił, że rząd będzie chciał utrzymać w najbliższym czasie naukę stacjonarną. - Chcemy utrzymać naukę w sposób tradycyjny - zaznaczył.
  • Poinformował ponadto, że baza łóżek dla chorych na COVID-19 wynosi obecnie w Polsce niecałe 14 tys. miejsc, z czego zajętych jest 9 tys.
  • Podkreślił, że najbardziej pesymistyczne scenariusze zakładają liczbę zakażeń w Polsce rzędu 35-40 tys. dziennie, a szczyt zakażeń w tej fali może nastąpić na przełomie listopada i grudnia.

W piątek zbiera się zespół zarządzania kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego, podczas którego bieżącą sytuację epidemiczną przedstawi minister zdrowia Adam Niedzielski.

"W tej chwili nie planujemy wprowadzenia dodatkowych obostrzeń. Raczej będziemy koncentrować się na egzekwowaniu tych, które funkcjonują" - powiedział Kraska.

Pytany o ewentualne zamknięcie szkół, wiceszef resortu zdrowia zapewnił, że rząd będzie chciał utrzymać w najbliższym czasie naukę stacjonarną.

"Chcemy utrzymać naukę w sposób tradycyjny" - mówił Kraska i akcentował przy tym aspekt psychologiczny przebywania dzieci z rówieśnikami w szkole.

Kraska przyznał, że w szkołach w woj. lubelskim, mazowieckim i podlaskim pojawiają się ogniska i poinformował, że jest ich obecnie około tysiąca.

Wiceszef resortu zdrowia poinformował ponadto, że baza łóżek dla chorych na COVID-19 wynosi obecnie w Polsce niecałe 14 tys. miejsc, z czego zajętych jest 9 tys.

Poinformował także, że w piątek o godz. 16.00 pierwszy pacjent trafi do szpitala tymczasowego na warszawskim Okęciu.

"Otwieramy nowe placówki, także szpital tymczasowy dzisiaj zostanie otwarty o 16.00 na Okęciu, gdzie pierwszy pacjent trafi" - powiedział Kraska.

Dopytywany o apogeum liczby zakażeń, Kraska podkreślił, że najbardziej pesymistyczne scenariusze zakładają liczbę zakażeń w Polsce rzędu 35-40 tys. dziennie, a szczyt zakażeń w tej fali może nastąpić na przełomie listopada i grudnia.

Wiceszef MZ, pytany o dopuszczenie przez Wielką Brytanię do użycia opracowanej przez firmę Merck & Co. tabletki (molnupiravir), która leczy COVID-19, odparł, że UE wchodzi w program zakupów podobny do zakupu szczepionek.

"W ten program także jako Polska wchodzimy, będziemy w tym programie uczestniczyć" - mówił Kraska.

"Czekamy na zatwierdzenie tego leku przez Europejską Agencję Leków i jeżeli będzie zatwierdzony, to oczywiście także w Polsce ten lek się pojawi" - dodał.

KOMENTARZE2

  • Do "Medyka" 2021-11-05 19:05:01
    "Przy tak ślamazarnym działaniu Rządu w sprawie hamowania pandemii" - No ty im na pewno nie pomagasz. "i nie egzekwowaniu konsekwentnym stosowania restrykcji sanitarnych" - marzy ci się zamordyzm sanitarny towarzyszu, nie ukrywaj tego. "zapewne wzrost zakażeń, hospitalizacji..., zgonów nastąpi pod koniec listopada i początkiem grudnia i nie wiadomo, jak długo potrwa." - przestań straszyć, siać psychozy lęku i grozy, zaprzestań swojej toksycznej działalności na tym forum  rozwiń
  • Medyk 2021-11-05 11:55:43
    Przy tak ślamazarnym działaniu Rządu w sprawie hamowania pandemii i nie egzekwowaniu konsekwentnym stosowania restrykcji sanitarnych zapewne wzrost zakażeń, hospitalizacji, zgonów nastąpi pod koniec listopada i początkiem grudnia i nie wiadomo, jak długo potrwa.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!