Partnerzy portalu

KSP: stołeczni policjanci wzięli udział w doskonaleniu zawodowym służącym eliminacji "kopciuchów" z dróg

  • PAP
  • 8 listopada 2021 - 08:00
Wydział Doskonalenia Zawodowego Komendy Stołecznej Policji zorganizował specjalistyczne warsztaty dla stołecznych policjantów z zakresu przeprowadzenia pomiarów zadymienia spalin i użytkowania dymomierzy - poinformował PAP naczelnik wydziału doskonalenia zawodowego KSP insp. Sławomir Cisowski.

Naczelnik wydziału doskonalenia zawodowego KSP w rozmowie z PAP przekazał, że w celu jak najbardziej efektywnego wykorzystania mobilnych dymomierzy, będących na wyposażeniu funkcjonariuszy ruchu drogowego, w Wydziale Doskonalenia Zawodowego KSP, przy współpracy z ekspertami przygotowano i zrealizowano specjalistyczne szkolenie dla policyjnych instruktorów.

"Zajęcia obejmowały przeprowadzanie pomiaru zadymienia spalin, eksploatację i zasady przechowywania dymomierza DS2 wraz ze stacją zasilającą i prowadzenie instruktażu w zakresie pomiarów i użytkowania sprzętu" - tłumaczył insp. Sławomir Cisowski.

Wskazał, że podczas warsztatów wykładowcy omówili kwestie teoretyczne oraz przeprowadzili prezentacje i praktyczne zajęcia pozwalające poznać zasady prawidłowego prowadzenia pomiarów oraz właściwej eksploatacji urządzeń. "Każdy z uczestników miał możliwość przygotowaniu sprzętu i dokonania pomiarów pod bacznym nadzorem prowadzących" - zaznaczył policjant.

"Względy ekologiczne wymusiły wprowadzenie kryterium granicznego zadymienia spalin dla pojazdów z silnikami o zapłonie samoczynnym, które nie może przekroczyć określonej w obowiązujących przepisach wartości. Samochody nie spełniające wymaganego kryterium nie mogą być dopuszczone do ruchu drogowego" - podkreślił.

Przypomniał, że zgodnie z ustawą prawo o ruchu drogowym policjant, w związku z czuwaniem nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu drogowego jest uprawniony do sprawdzania stanu technicznego pojazdu oraz używania przyrządów kontrolno-pomiarowych, w tym do stwierdzania naruszenia wymagań ochrony środowiska. "Znajdujące się na wyposażeniu policjantów dymomierze służą efektywnemu eliminowaniu z ruchu drogowego pojazdów niespełniających norm w zakresie emisji spalin" - powiedział.

"Obsługa tego sprzętu wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji przez użytkujących funkcjonariuszy. W trakcie przeprowadzonego kursu, przy współpracy Wydziału Komunikacji Społecznej KSP, został zrealizowany film, prezentujący właściwe przygotowanie do wykonywania pomiarów oraz użytkowania tego specjalistycznego sprzętu" - podał.

"Taka +multimedialna instrukcja+ będzie pomocna w szkoleniu nowych użytkowników oraz prowadzeniu bieżących instruktaży w procesie doskonalenia zawodowego" - dodał inspektor Sławomir Cisowski.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!