PARTNERZY PORTALU
 • BGK
 • BGK

Kto popiera Adamowicza?

 • PAP    27 października 2014 - 07:59
Kto popiera Adamowicza?

Artyści, sportowcy, politycy i działacze społeczni, a wśród nich m.in. Katarzyna Figura, Dariusz Michalczewski, Leszek Blanik oraz Paweł Huelle znaleźli się w honorowym komitecie osób popierających kandydaturę Pawła Adamowicza w wyborach na prezydenta Gdańska.
Skład komitetu przedstawiono w niedzielę w jednej z gdańskich restauracji, gdzie osobiście zjawiła się większość z zasiadających w nim osób, które postanowiły poprzeć Adamowicza sprawującego funkcję prezydenta Gdańska nieprzerwanie od 1998 r. Jak powiedział dziennikarzom główny bohater spotkania, o powołaniu komitetu honorowego zdecydowała głównie swoista tradycja. Adamowicz przypomniał, że już w 2002 r. - przy okazji pierwszych bezpośrednich wyborów prezydentów polskich miast, powstała tego typu grupa osób popierających jego kandydaturę. "Nie chciałem rezygnować z tego zwyczaju" - powiedział Adamowicz.
 

Dodał, że w komitecie znaleźli się ludzie, którzy "chcą go wesprzeć swoim autorytetem i dokonaniami". "Są to osoby, które przy okazji wyborów dają mi sygnał: +Paweł, masz moje poparcie, możesz na mnie liczyć, zaproś mnie+, a więc niejako namawiają mnie do powołania komitetu" - powiedział Adamowicz. Dodał, że z wieloma osobami w tej grupie łączą go różne przedsięwzięcia, w których brał udział gdański samorząd.

Zapytany przez dziennikarzy o to, z czyjego poparcia jest szczególnie dumny, Adamowicz wymienił Katarzynę Figurę. "To nowa osoba w tym gronie i nowy mieszkaniec - wprawdzie miasta Gdyni, ale - poprzez swoją pracę w Teatrze Wybrzeże, utożsamiający się z Gdańskiem" - wyjaśnił.
 

Sama Figura powiedziała dziennikarzom, że zdecydowała się poprzeć Adamowicza, bo "przekonały ją jego działania jako prezydenta". Wyjaśniła, że poznała go przy okazji kilku przedsięwzięć, które organizowały miejskie instytucje. Figura dodała, że w mieście, w którym mieszka - w Gdyni, udzieli z kolei poparcia, ponownie starającemu się o funkcję prezydenta, Wojciechowi Szczurkowi. "Już do niego dzwoniłam z taką propozycją" - dodała.

Poza Figurą w komitecie znalazło się też dwoje innych aktorów Teatru Wybrzeże - Halina Winiarska i Jerzy Kiszkis. Poparcia udzielili też Adamowiczowi pisarze Paweł Huelle i Mieczysław Abramowicz oraz skrzypek Konstanty Andrzej Kulka i muzyk rockowy Krzysztof Skiba.

Obok Michalczewskiego i Blanika w gronie zwolenników Adamowicza świat sportu reprezentują m.in. wioślarz Adam Korol i żużlowiec Zenon Plech. Aktualnego prezydenta Gdańska poparli także lekarz onkolog prof. Jacek Jassem oraz politycy - b. europoseł PO Jan Kozłowski, senator PO Edmund Wittbrodt i Aleksander Hall.

W komitecie znaleźli się też byli działacze opozycyjni z czasów PRL - adwokat Jacek Taylor i sygnatariusz porozumień sierpniowych Józef Przybylski, a także lokalni działacze społeczni, w tym działający w Trójmiejskiej Federacji Organizacji Pozarządowych Adam Niemkiewicz, prezes gdańskich struktur Związku Inwalidów Wojennych RP Roman Rakowski, animator kultury Andrzej Stelmasiewicz, prezes Fundacji Hospicyjnej Alicja Stolarczyk oraz założycielka Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej Marianna Wróblewska.

49-letni Adamowicz z zawodu jest prawnikiem. W wyborach przed czteroma laty zwyciężył zdobywając ponad 53 procent głosów. W 2006 r. został prezydentem uzyskując ponad 59-procentowe poparcie. Adamowicz wierzy, że wygra także w wyborach, które odbędą się 16 listopada br.
 
"Nie chcę być źle zrozumiany: bez wątpienia jestem faworytem, choć do czasu zamknięcia urn i policzenia głosów, piłka jest w grze" - powiedziała w niedzielę dziennikarzom.

Oprócz Adamowicza o stanowisko prezydenta Gdańska ubiega się w tych wyborach pięciu kandydatów.
 
Trzech z nich reprezentuje partie polityczne: Andrzej Jaworski (Prawo i Sprawiedliwość), Jarosław Szczukowski (SLD Lewica Razem) oraz Zbigniew Wysocki (Kongres Nowej Prawicy). Jako kandydaci niezależni startują: b. szef koncernu Energa (2002-2006) i prezes Pomorskiego Wojewódzkiego Związku Piłki Siatkowej Waldemar Bartelik oraz przewodnicząca zarządu rady dzielnicy Wrzeszcz Dolny Ewa Lieder.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • Lech Z., 2014-10-30 23:28:48

  potem we BBWR, Solidarności PO itd. ( płynie zawsze, z prądem). Pewnie o jego reputację dba syn- Sławomir , porucznik w gdańskim ABW. ... ....P. Adamowicz Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska -B. Oleszka i jego sprawę zamiótł pod dywan! B. Oleszek jak również inni działacze gdańskiego PO byli zamieszani w aferę korupcyjną w gdańskim magistracie („Korupcja w gdańskim magistracie” - Trójmiasto gazeta.pl 11,12.2005 r.). Chodziło tutaj o zaangażowanie się B. Oleszka w ustawionym konkursie o stanowisko dyrektora Międzyszkolnego Ośrodka Kultury Fizycznej w Gdańsku. Cytat:… „w telefonicznej rozmowie z panem Wiesławem Ch.(podejrzanym) podjął się pomocy. Powoływał się na swoje wpływy u prezydenta miasta P. Adamowicza i członków komisji konkursowej. W zamian otrzymał obietnicę, że jego synowa nie utraci po urlopie macierzyńskim pracy (rozmowa była na podsłuchu policyjnym). Nawet przyznał się do tego ,cytat: „Obiecałem, że pomogę załatwić stanowisko dyrektora, ale potem nie kiwnąłem palcem w tej sprawie(…).”Oleszek: Obiecałem, ale na odczepnego” - Trójmiasto Gazeta Wyborcza 13.12.2005 r. Ta sprawa podobnie jak wiele innych afer, umarła śmiercią naturalną (PO bierze sprawy na przeczekanie i z czasem każda powoli cichnie, bo po prostu "zamieciona pod dywan", co jest standardem w PO).... Czytaj więcej o jego działalności nie zawsze zgodnej z prawem i Jak niszczył Stocznię Gdańska przekazując jej majątek ( ok 205 milionów zł za pochylnie) za darmo, jako dyrektor, czytaj; - „Korupcja w gdańskim magistracie” - Trójmiasto gazeta.pl 11,12.2005 r.). Chodziło tutaj o B. Oleszka;. - Trójmiasto Gazeta Wyborcza 13.12.2005 r., Gdańsk - Bogdan Oleszek "Chodząca legenda Solidarności?" czyli„ Historia Nikodema Dyzmy II - ciąg dalszy”. (net)  rozwiń
 • Monter, 2014-10-30 23:23:51

  "Żyć i nie umierać" z wynagrodzeniem ok.20 tys. zł. brutto miesięcznie i nie przepracowując się . Zrobi wszystko, gotów dać nawet 40 tys. zł- na soją kampanię bo jak zostanie radnym zwróci to mu się już po 2 miesiącach! Ten egoista i samolub, radny z zawodu , nie ma zamiaru odejść na em...eryturę i zamierza być radnym aż do końca życia (biorąc średni wiek życia mężczyzny 72 lata, to jest możliwe! Startuje znowu na radnego z listy PO z nr 3.(koleżanka dała mu swój nr bo był na 4 pozycji). Koledzy żartują z niego mówiąc, że nawet gdy stocznia padnie, nadal będzie ją doił do kończ życia choćby jako dozorujący cieć, bo nie można radnego zwolnic i zmienić mu wynagrodzenie. To nic, że są chętni do pracy, młodzi, gruntownie wykształceni, ze znajomością języków obcych, bez kompleksów w nic nie umoczeni, nie tkwiący w układach partyjnych, bez obciążenia komunistyczną przeszłością (towarzysz B. Oleszek jako konserwator elektryk, był członkiem POP PZPR na wydziale kadłubowym SG  rozwiń
 • LIstonosz, 2014-10-30 23:16:50

  WIECZNY: RADNY I PREZYDENT -SPOSÓB NA ŻYCIE W DOBROBYCIE, A NAWET W LUKSUSIE. Prezydent Gdańska P. Adamowicz II-gi w Polsce najbogatszy po HGW, jest kiepskim gospodarzem. Zadłużył Gdańsk np; bursztynowy stadion, w Letniewie, przynosi wielo mi...lionowe straty, budowa ECS- zardzerwiałego obiektu w kształcie tonącego okrętu, za ponad 250 milionów zł gdzie m.in. zatrudniani są jego ludzie, (zamiast wykorzystać puste hale produkcyjne w Stoczni Gdańskiej), budowa teatru szekspirowskiego, który zwróci się chyba za jakieś 100 lat. Gdańsk jest miastem o wyższym niż przeciętny w Polsce wskaźnik zachorowalności na nowotwory, miesiącami a nawet latami czeka się na lekarzy specjalistów, rehabilitację czy zabiegi np. (wymiana biodra, minimum 3 lata) Zamiast utopić setki milionów zł. w ww. obiekty, należało pobudować Centrum Medyczne, gdzie można by było, mieć laboratorium, specjalistów czy leczyć nowotwory, Zarówno P. Adamowicz (2 kadencje w Radzie miasta, raz jako Przewodniczący a następnie 4 kadencje z poparciem PO na V kadencję), prezydent Gdańska, jak również B. Oleszek Przewodniczący Rady Miasta Gdańska (4 kadencje) Oni znaleźli sobie idealny sposób na życie w dobrobycie a raczej luksusie i startują w nadchodzących wyborach. P. Adamowicz drugi najbogatszy samorządowiec w Polsce( po HGW) jego wg BIP,- roczne przychody wynoszą ponad 405 tyś zł. Z samych bezpośrednio podległych mu służbowo Rad Nadzorczych (kilkadziesiąt godzin w roku) uzyskuje: ponad 123 tys. zł., z wynajmu mieszkań, (ma ich 7) ok.-122,25 tys. zł., zaś w akcjach posiada ok.-1 milion zł. - P. Adamowicz ( nazywany przez część poszkodowanych -ojciec chrzestny AG)- były wykładowca prawa na U.G.. Właśnie dzięki jego promocji i chwaleniu firmy AG, jego faworyt Marcin P. „znalazł” aż ok. 3 miliony zł na film o L. Wałęsie. Publicznie chwalił spółkę AG, przedstawiając ją jako; wzór do naśladowania, oraz przykład prężnej nowoczesnej i innowacyjnej firmy. Pomagali mu w promocji jego prominentni politycy z PO tacy jak ;, marszałek M. Struk oraz senator R. Zaborowski, plus ich kolesie.... [ vide- Amber Gold: Platforma holuje oszusta -MAFIJNY SYSTEM W GDAŃSKU? Super Ekspres  rozwiń

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.