Partnerzy portalu

Kto sprzedaje i zabiera, ten się w piekle poniewiera

25 lutego Trybunał Konstytucyjny zdecyduje, czy Agencja Nieruchomości Rolnych może karać podejrzanych o spekulację.

Przed wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego Agencja Nieruchomości Rolnych nasiliła odbieranie gruntów – alarmuje Ruch na rzecz Walki z Prawem Odkupu. Powodem odbierania ziemi może być podejrzenie spekulacji lub po prostu wzrost wartości nieruchomości wynikający ze zmiany warunków zagospodarowania. Agencja oddaje kwotę zapłaconą w momencie sprzedaży, czyli już dawno nieaktualną.

W ostatnich dniach listy o odkupie dostali m.in. rolnicy z podwrocławskich gmin Borów i Domaniów. Powód: wzrost wartości gruntu. Agencja tłumaczy, że to wynik zmiany w planie zagospodarowania terenu na mieszkaniowo-usługowy. – Plan ten jest taki sam od 2000 r., a ziemię kupowałem w 2005 r. – mówi „Parkietowi” Na przykład Edwardowi Golińczakowi ze wsi Kojęcin agencja chce zabrać 10 ha ziemi.

„Mam uprawy m.in. rzepaku i ziemniaków frytkowych, podpisane umowy. Wziąłem kredyty, zainwestowałem w sprzęt. Nie wyobrażam sobie utraty tej ziemi – mówi „Parkietowi” Edward Golińczak. Takie same pisma z ANR dostało kilku jego sąsiadów.

Rolnicy twierdzą, że ARN jest spekulantem. Przy korzystaniu z prawa odkupu, choć na razie robiła to na niewielką skalę, może działać przez długie lata, bo gruntów jej nie zabraknie.

KOMENTARZE4

  • Prawnik 2011-04-29 11:29:34
    ANR powstala azeby rozwijac rolnictwo, tak tez jest powiedziane w ustawie gdy ta Agencja powstawala. To co teraz ANR robi i czym sie zajmuje to okradanie polskiego rolnika. Rolnik ANR za okreslona cene przedac im musi bo taka jest ustawa a ANR przekwalifikuje na budowlana lub tak jak jest sprzedaje... z olbrzymim zyskiem dalej kto da wiecej !! a rolnik dalej nic niema. To przypomina rosyjska bajke o chlopie i niedzwiedziu. Takie okradanie obywateli przez ustawe moze powstac tylko w polsce i jak zwykle wszyscy odpowiedzialni za ten stan rzeczy o tym wiedza a nikt nie jest winien!!! tak jak we wszystkich innych dziedzinach prawnych w polsce. Dla ukrycia tych niwypalow przytacza sie obywatelom przepisy unijne, niestety te sprawy sprzeczne z prawem unijnym.  rozwiń
  • kmiot 2010-03-16 06:39:09
    Już nie szkapę Kmieć popycha, lecz niebieski rumak prycha. Radio klima komputery, nie dla Kmiota te bajery
  • kmiot 2010-03-14 20:29:05
    to jest ta głębia tej sprawy

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!