Partnerzy portalu

Kuczmierowski: kilka tysięcy kontenerów stanowiących zaplecze dla wojska i funkcjonariuszy trafi na polsko-białoruską granicę

  • PAP
  • 16 listopada 2021 - 13:00
Kilka tysięcy kontenerów socjalnych, magazynowych i sanitarnych, tworzących zaplecze dla funkcjonariuszy służb i wojska, zostanie relokowanych na polsko-białoruską granicę – powiedział we wtorek prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych RARS Michał Kuczmierowski.

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski podczas konferencji w Nowej Wsi Ełckiej powiedział, że "jest to nasz wspólny, narodowy interes, by granica była nienaruszalna, integralna i byśmy mieli kontrolę nad tym, co się dzieje na granicy".

"Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, tam gdzie jest to niezbędne, na wniosek ministra obrony narodowej i ministra spraw wewnętrznych i administracji przekazuje odpowiednie środki i materiały funkcjonariuszom, którzy pełnią służbę na naszej granicy". M.in. stąd, z Ełku, wyruszają w poszczególne miejsca kontenery, które są kontenerami zapleczowymi, socjalnymi, mieszkalnymi. Jest to ważny element zabezpieczenia" - powiedział prezes Kuczmierowski.

Podkreślił, że "RARS odpowiada na wszystkie potrzeby i na bieżąco ta współpraca jest realizowana".

Zaznaczył, że Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych w kryzys, który jest na granicy polsko-białoruskiej, jest zaangażowana od połowy sierpnia.

"Pierwsze transporty humanitarne wyjechały z naszych składnic w połowie sierpnia i dotarły na Litwę, bo Litwa nas pierwsza prosiła o wsparcie. Tam trafiły namioty, specjalne ogrzewacze, agregatory prądotwórcze, łóżka, koce, sprzęt, który pomagał Litwinom w aranżacji podstawowych obozów i miejsc zakwaterowania" - wskazał prezes Kuczmierowski.

Mówił, że również trzy takie transporty były przygotowywane na potrzeby wsparcia Białorusi.

"Białoruś do tej pory nie skorzystała z tych propozycji. Czekamy, bo ten transport jest przygotowany, w tej chwili jest relokowany do naszego magazynu. Ale jest gotowy, by w ciągu godziny wyjechać i dotrzeć jak najszybciej na granicę. Czekamy na zmianę polityki władz białoruskich" - mówił Kuczmierowski.

Zaznaczył, że w najbliższych godzinach kontenery dla polskiego wojska i służb wyjadą na granicę. Posłużą do budowy zaplecza socjalnego, mieszkalnego, żeby funkcjonariusze, którzy mieszkają w różnych miejscach, w sytuacji, gdy jest spadek temperatury, mieli większy komfort - wyjaśnił. Kontenery są ogrzewane, wyposażone m.in. w łóżka i szafki.

W Nowej Wsi Ełckiej trwa załadunek kontenerów na lawety.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!