Partnerzy portalu

Kujawsko-Pomorskie: Apel o pozbawienie bpa Suskiego tytułu honorowego obywatela

Stowarzyszenie Polska Laicka zaapelowało do marszałka województwa kujawsko-pomorskiego z PO i do posłów tej partii o pozbawienie bpa Andrzeja Suskiego - obecnie biskupa seniora diecezji toruńskiej - tytułu honorowego obywatela województwa.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Pismo do marszałka województwa Piotra Całbeckiego i posłów Tomasza Lenza, Arkadiusza Myrchy, Pawła Olszewskiego i Krzysztofa Brejzy z PO skierował Arkadiusz Brodziński ze Stowarzyszenia Polska Laicka.

"W ostatnich dniach opinią publiczną w Polsce wstrząsnął film dokumentalny Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu". (...) Jednym z bohaterów tego dokumentu jest były biskup diecezji toruńskiej Andrzej Suski" - napisał w apelu do parlamentarzystów PO Brodziński.

Wskazał ponadto, że bp Suski miał ukrywać przed organami ścigania przestępstwa popełniane przez jego podwładnego.

"Nie zgłosił tego na policję i prokuraturę. Więcej, przenosił go z parafii na parafię, gdzie podległy mu ksiądz mógł popełnić kolejne przestępstwa i krzywdzić dzieci. Nigdy nie zainteresował się losem ofiar, nie zadeklarował pomocy czy wsparcia finansowego. W sensie moralnym jest współwinny, jego zachowanie można potraktować jako współudział w przestępstwie" - napisał Brodziński.

W apelu zwrócił się o zainteresowanie prokuratury tym przypadkiem, a także pozbawienie bpa Andrzeja Suskiego tytułu honorowego obywatela województwa.

Koalicja PO-PSL ma większość w sejmiku woj. kujawsko-pomorskiego.

W poniedziałek kuria diecezjalna w Toruniu wydała oświadczenie dotyczące filmu "Tylko nie mów nikomu".

"Film ten rodzi smutek, przygnębienie i współczucie wobec ofiar oraz jest jeszcze jednym wezwaniem do wielkiego rachunku sumienia, a także do bezwzględnej walki z pedofilią w szeregach duchownych" - powiedział biskup toruński Wiesław Śmigiel cytowany w oświadczeniu kurii, podpisanym przez jej rzecznika ks. Pawła Borowskiego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!