Partnerzy portalu

Kujawsko-pomorskie: Msze święte, koncerty i wystawy w Narodowe Święto Niepodległości

  • PAP
  • 10 listopada 2021 - 19:00
Msze święte w intencji ojczyzny, koncerty i wystawy złożą się na czwartkowe obchody Narodowego Święta Niepodległości w Kujawsko-pomorskim. O wspólne świętowanie do mieszkańców regionu zaapelował wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

"Serdecznie zapraszam wszystkich państwa do wspólnego celebrowania Narodowego Święta Niepodległości. Obecna sytuacja Polski jest trudna. Istnieją punkty zapalne za granicą i w kraju. Nie czas na waśnie, które nie raz nas gubiły, tylko na jedność, płynącą z troski o dobro wspólne - Polskę" - zwrócił się do mieszkańców regionu wojewoda.

W Bydgoszczy wojewódzkie obchody rozpocznie msza święta w intencji ojczyzny, którą w katedrze świętych Marcina i Mikołaja celebrował będzie ordynariusz diecezji bp. Krzysztof Włodarczyk. Po jej zakończeniu zebrani w świątyni odśpiewają hymn państwowy. Na popołudnie zaplanowano uroczysty koncert fortepianowy Resurrection w Operze Nova - wystąpią pianista Łukasz Kurpiński, bydgoska Orkiestra Wojskowa pod batutą kapelmistrza mjr. Dominika Sierzputowskiego i muzycy opery.

W hali "Łuczniczka" odbędzie koncert w wykonaniu Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. W programie m.in. pieśni ułańskie, powstańcze i ludowe oraz tańce narodowe i regionalne.

Zaplanowano również Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości i Bydgoski Bieg Niepodległości. Rajd wystartuje z Doliny Śmierci w dzielnicy Fordon i zakończy się na Starym Rynku przed pomnikiem Walki i Męczeństwa, a po drodze uczestnicy odwiedzą miejsca pamięci i oddadzą hołd poległym w walce o niepodległość. Trasa biegu będzie wiodła uliczkami Starego Miasta.

Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, w swoim oddziale w Osówcu przygotowało pokaz sprzętu wojskowego. Będzie można zobaczyć kilkanaście, na co dzień nieprezentowanych, pojazdów wojskowych znajdujących się w zbiorach placówki. Są to m.in. wyrzutnia rakietowa BM-13 "Katiusza", armata samobieżna 2S7 "Pion", samobieżny ustawiacz min UMS "Kalina", czołg lekki M3A1 "Stuart" oraz wyrzutnia rakiet taktycznych 9P129 "Toczka". W głównej siedzibie będzie można zwiedzać m.in. wystawę stałą "Wojska Lądowe. Od Cedyni do Karbali".

W Toruniu przedstawiciele władz złożą kwiaty pod obeliskiem "Ku Czci Poległych w latach 1918-1921" na cmentarzu komunalnym oraz pod pomnikami gen. Józefa Hallera i marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum miasta.

W kościele garnizonowym św. Katarzyny zostanie odprawiona msza święta z ojczyznę. Na Rynku Staromiejskim torunianie odśpiewają Mazurka Dąbrowskiego, a potem wysłuchają koncertu Orkiestry Wojskowej w Toruniu. Na Starym Mieście odbędzie się też piknik "Dzień szacunku dla munduru", w czasie którego przewidziano śpiewanie pieśni patriotycznych i grę terenową.

Toruńskie obchody Narodowego Święta Niepodległości zwieńczy koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!