Partnerzy portalu

Kwaśniewski: Naszym obowiązkiem jest obrona samorządności

  • PAP
  • 14 października 2018 - 15:01
- Naszym obowiązkiem jest obrona samorządności przed szantażem i centralizacją - mówił na konwencji wyborczej SLD Lewica Razem były prezydent Aleksander Kwaśniewski. - Wierzę, że wybory samorządowe rozpoczną powrót lewicy na główną scenę polityczną - dodał.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

- Dzisiaj naszym zadaniem, zdaniem ludzi, którzy Polsce dobrze życzą jest obrona samorządności przed tymi tendencjami, które możemy obserwować, a które oznaczają centralizację państwa polskiego, ograniczenie samorządności czy wręcz zmonopolizowanie samorządów, choćby stosując szantaż, o jakim słyszymy: "jak wybierzecie PiS, to dostaniecie pieniądze", a jak nie wybierzecie ludzi PiS-u to wtedy będziecie mieli kłopoty - mówił Aleksander Kwaśniewski.

Były prezydent ocenił, że jest to "szantaż niedopuszczalny". - To jest zaprzeczenie i zniweczenie tej wielkiej idei samorządności z lat 90-tych, która jest źródłem polskiego sukcesu - podkreślił.

Mówiąc o kandydatach koalicji SLD Lewica razem ocenił, że są to kandydaci, którzy o Polsce myślą jako o "wielkim potencjale", "polskim skarbie, który uruchamia społeczną energię". Jednocześnie wzywał, żeby nie głosować na tych, którzy chcą zawrócić Polaków do "czasów minionych, kiedy państwo było scentralizowane, samorządy ograniczone, a rządzić mogli tylko swoi, czyli bierni, mierni, ale wierni". "Temu trzeba zapobiec" - podkreślił.

Kwaśniewski w swoim wystąpieniu ubolewał też, że dziś nie ma lewicy w głównym nurcie polskiej polityki, w polskim parlamencie. - Brak lewicy w tym głównym nurcie życia politycznego po 2015 r. jest stratą - ocenił. Jego zdaniem gdyby lewica "uzyskała 50 tys. głosów więcej w wyborach 2015 r., to PiS nie mógłby sam rządzić. - Nie mógłby tak brutalnie zmieniać zasad demokratycznego państwa prawnego, jak to się stało - dodał.

- Mam nadzieję, wierzę w to, że wybory samorządowe rozpoczynają powrót Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Koalicji Lewica Razem do głównego nurtu polskiej polityki, na główną scenę, do parlamentu. Ten pierwszy krok musi być uczyniony teraz, musi być związany z wyborami samorządowymi. Lewica w głównym nurcie polskiej polityki oznacza lepszą Polskę, oznacza więcej demokracji (...) Apeluję, aby dać ponowną szansę (lewicy - PAP), aby dać szansę Polsce, żeby nasza polityka była bardziej pluralistyczna i zrównoważona - zaapelował.

Na jakich ludzi postawić w nadchodzących wyborach, jaką partię i ruch wybrać? Nie wiesz? Pomożemy. Zajrzyj na nasz barometr wyborczy i przekonaj się, która z partii jest ci programowo najbliższa.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!