Partnerzy portalu

Latos: ustawa o Funduszu Medycznym zostanie przyjęta jednogłośnie

  • PAP
  • 17 września 2020 - 00:10
"Jestem przekonany, że ta ustawa, tak bardzo potrzebna zostanie przyjęta jednogłośnie na jutrzejszym posiedzeniu Sejmu" – powiedział przewodniczący Komisji Zdrowia Tomasz Latos, przedstawiając w środę w Sejmie sprawozdanie komisji o przedstawionym przez prezydenta projekcie ustawy o Funduszu Medycznym.

"Ostatecznie udało się wypracować dokument, który wszyscy posłowie poparli, rozumiejąc potrzebę zwiększenia finansowania w ochronie zdrowia i uruchomienia dodatkowych środków" - powiedział Latos, rekomendując przyjęcie ustawy.

Dodał, że jest to dobre rozwiązanie prawne zaproponowane przez prezydenta, przeanalizowane przez stronę rządową i parlamentarną, uwzględniające uwagi strony społecznej, dotyczące m.in. dodatkowych środków na leczenie chorób rzadkich, onkologię, a także inwestycji i zakupu sprzętu medycznego.

Wskazał, że "przewidziane środki są duże, wynoszą do 2 mld zł, a w kolejnych latach do 4 mld zł".

Czesław Hoc (PiS) powiedział, że "o ustawie można mówić tylko dobrze", podkreślając, że wpłynie na poprawę kwestii zdrowotnych życia Polaków, zwłaszcza tych leczonych onkologicznie i na choroby rzadkie.

Elżbietą Gelert(KO) powiedziała, że klub popiera każde zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia. Podkreśliła, że obawy budzą duże koszty obsługi Funduszu Medycznego, które mają wynieść 1 proc., a więc ok. 40 mln zł.

Krystyna Skowrońska (KO) prosiła, aby poprzeć poprawkę dotyczącą brzmienia art. 39. projektu, który ustanawia maksymalne limity finansowania z budżetu państwa Funduszu Medycznego na poziomie 4 mld zł poprzez zmianę "maksymalne limity" na "minimalne limity".

Mateusz Bochenek (KO) apelował, aby Polacy nie musieli więcej przeprowadzać społecznych zbiórek na leczenie, by mogli liczyć na pomoc służby zdrowia w Polsce.

Michał Krawczyk (KO) zwrócił uwagę, że Polacy coraz więcej wymuszą wydawać na leczenie w prywatnych gabinetach i wciąż są długie kolejki do specjalistów.

Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta podkreślił, że "Fundusz Medyczny jest oczekiwany przez środowisko polskich pacjentów" i jest realną odpowiedzią na zgłaszane potrzeby, zwłaszcza jeśli chodzi o walkę z chorobami rzadkimi, o leczenie onkologiczne w oparciu o nowe technologie.

W związku z tym, że w czasie drugiego czytania zgłoszono poprawki do projektu ustawy Sejm ponownie skierował projekt ustawy o Funduszu Medycznym do Komisji Zdrowia.

Projekt ustawy złożył pod koniec czerwca do Sejmu prezydent Andrzeja Duda. Powołanie funduszu zapowiedział w marcu. Fundusz Medyczny to państwowy fundusz celowy. Jego utworzenie ma wspierać działania, które mają poprawić zdrowie i jakość życia Polaków poprzez zapewnienie odpowiedniej infrastruktury oraz profilaktyki, jak najwcześniejsze wykrywanie oraz leczenie chorób cywilizacyjnych, w tym chorób nowotworowych i chorób rzadkich.

Ponadto fundusz ma zapewnić pacjentom dostęp do wysokiej jakości świadczeń, w tym świadczeń specjalistycznych dla osób poniżej 18 lat oraz udzielanych poza granicami kraju. Skupia się również na innowacyjnych terapiach lekowych. Na te zadania w tym roku przeznaczono 2 mld zł, w kolejnych - do 2029 r. po 4 mld zł rocznie.

O przeznaczaniu środków na poszczególne zadania ma decydować minister zdrowia. Pochodzą one m.in. z opłat, dotacji budżetu państwa (z części, której dysponentem jest właściwy minister zdrowia), z odsetek od gromadzonych środków, dobrowolnych wpłat, darowizn i zapisów.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!