Partnerzy portalu

Lewica przedstawiła liderów list do wielkopolskiego sejmiku

  • PAP
  • 3 października 2014 - 19:26
Pod wspólnym szyldem SLD-Lewica Razem wystartują w wyborach samorządowych do wielkopolskiego sejmiku kandydaci SLD, Unii Pracy i środowisk lewicowych. Liderami list w połowie okręgów wyborczych zostali samorządowcy obecnie sprawujący mandaty radnych.

Komitet SLD Lewica Razem w piątek na konferencji prasowej przedstawił liderów w wyborach do sejmiku.

W Poznaniu jedynką na liście będzie przewodniczący Unii Pracy, b. wicewojewoda wielkopolski, radny Waldemar Witkowski. Liderem listy w okręgu konińskim ma być b. prezydent Konina, radny Kazimierz Pałasz, a w pilskim b. marszałek województwa wielkopolskiego, radny Stefan Mikołajczak.

Jedynką w Lesznie i okolicach będzie przewodniczący wojewódzkiego SLD poseł Wiesław Szczepański. W okręgu kalisko-ostrowskim komitet postawił na Annę Kowalkiewicz-Oligny, która organizuje w Kaliszu wydarzenia kulturalno-społeczne. Z kolei w tzw. okręgu podpoznańskim wystartuje radny miasta Środa Wielkopolska Piotr Mieloch.

Jak powiedział poseł Szczepański, przed Mielochem, który debiutuje w roli kandydata do sejmiku trudne zadanie. "Okręg ten obsadzony jest liderami" - wyjaśnił Szczepański.

W podpoznańskim okręgu z pierwszego miejsca na liście PO ma wystartować marszałek województwa Marek Woźniak. PSL będzie reprezentował wicemarszałek Wojciech Jankowiak. Na start z tego okręgu zdecydował się również prezydent Poznania Ryszard Grobelny, który jest liderem niepartyjnej listy. Grobelny jednocześnie ponownie ubiega się o fotel prezydenta Poznania.

Szczepański dodał, że na listach komitetu 43 proc. kandydatów to kobiety. Obecny na konferencji lider Unii Pracy Waldemar Witkowski zwrócił uwagę, że w okręgu poznańskim połowa kandydatów to kobiety.

Czytaj też:  Jest pierwszy spot komitetu SLD-Lewica Razem. Zobaczcie

Na liście SLD Lewica Razem zabrakło jednego z dotychczasowych radnych sejmiku. "Wszyscy radni otrzymali rekomendacje i zostali liderami list, albo startują z drugiego miejsca. Bardzo zależało nam na ich starcie. Zależało nam również na radnym Andrzeju Mrozińskim, ale wybrał kandydowanie na burmistrza Kępna i radego powiatu - woli mandat w swoim okręgu" - wyjaśnił przewodniczący wielkopolskiego SLD.

Sojusz rozpoczynał samorządową kadencję 2010-2014 w sejmiku województwa z dziewięcioma radnymi. W trakcie kadencji radny Zbigniew Ajchler opuścił klub radnych SLD.

Sojusz liczy, że powtórzy wynik wyborczy sprzed czterech lat i zdobędzie 8-9 mandatów, co pozwoli po wyborach wejść w skład rządzącej województwem koalicji. "Jesteśmy gotowi do rozmów z każdym, kto będzie chciał realizować nasz program" - wyjaśnił Szczepański.

Sejmik województwa wielkopolskiego liczy 39 radnych. Po wyborach w 2010 roku Platforma wprowadziła 17 radnych; jej koalicjant PSL - siedmiu, a PiS sześciu.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada; wybierani będą radni gmin, powiatów, sejmików województw, a także wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!