Partnerzy portalu

Lodołamacze na Zbiorniku Włocławskim

  • pap
  • 22 lutego 2014 - 12:43
Dwa lodołamacze kontynuują na Zbiorniku Włocławskim akcję spławiania płynącej Wisłą kry. W sobotę jednostki pracują w okolicach Dobrzynia nad Wisłą - poinformowała rzeczniczka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Warszawie Urszula Tomoń.
"Dwa lodołamacze pracują w okolicach Dobrzynia nad Wisłą. Ułatwiają tam spływ kry" - powiedziała PAP Tomoń. Dodała, że jednostki zakończą akcję w sobotę o godz. 17., a w niedzielę powrócą do bazy we Włocławku. Cztery pozostałe lodołamacze stacjonują od czwartku w bazie przy włocławskiej tamie.

Trwająca tydzień akcja lodołamania na Zbiorniku Włocławskim została zakończona w czwartek. W piątek okazało się jednak, że z powodu napływu większej ilości wody z okolic Kępy Polskiej konieczne było ponowne wprowadzenie do akcji dwóch jednostek. Lodołamacze rozpoczęły pracę przy jazie zapory we Włocławku, gdzie gromadziła się napływająca kra, następnie ruszyły w górę rzeki.

W związku ze spadkiem poziomu Wisły jeszcze w czwartek odwołano alarm powodziowy w siedmiu położonych nad rzeką gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice i Nowy Duninów. W tym samym czasie odwołano także pogotowie przeciwpowodziowe w Płocku.

W sobotę przed południem poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 417 cm, a w Kępie Polskiej 383 cm, czyli - odpowiednio o 83 do 67 cm - poniżej stanów ostrzegawczych.

Zbiornik Włocławski to największy sztuczny akwen w Polsce, który rozciąga się na Wiśle od Płocka do Włocławka. Zbiornik ma długość 58 km i szerokość od 1,2 do 2 km. Powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową zapory i elektrowni we Włocławku.

Z uwagi na przybór Wisły spowodowany spływaniem wód roztopowych w ubiegłym tygodniu akcję kruszenia lodu na Zbiorniku Włocławskim rozpoczęło sześć lodołamaczy. Jednostki wybiły rynnę w pokrywie lodowej, zalegającej na całej długości rzeki od Włocławka do Płocka. Umożliwiło to swobodny przepływ wody oraz kry lodowej, co zapobiegło tworzeniu się zatorów, grożących gwałtownym wezbraniem Wisły.

Według warszawskiego RZGW sześć lodołamaczy będzie stacjonowało w gotowości przy zaporze we Włocławku co najmniej do 15 marca.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!