Partnerzy portalu

Łódź: Dyrektor Teatru Wielkiego został odwołany

Zarząd województwa łódzkiego podjął decyzję o odwołaniu dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego w Łodzi Pawła Gabary. Powodem była pogarszająca się sytuacja finansowa placówki. Teatr na razie nie komentuje tej decyzji.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Zdaniem zarządu dyrektor nie dostosował planu finansowego oraz rocznego planu działalności do wysokości dotacji określonej w projekcie budżetu województwa.

Jak napisano odwołanie stało się konieczne i uzasadnione z uwagi na pogarszającą się sytuację finansową Teatru Wielkiego w Łodzi w okresie 2015-17. Ubiegły rok instytucja zakończyła działalność stratą ponad 1,4 mln zł. Z kolei wynik finansowy placówki na koniec maja tego roku to strata ponad 2,08 mln zł.

Z komunikatu wynika również, że zarząd negatywnie ocenił pozostałe działania dyrektora m.in. przyznanie w roku ubiegłym podwyżek grupowych - pomimo braku uwzględnienia ich w planie budżetu instytucji. Przyznanie w 2016 r. swoim zastępcom oraz głównej księgowej nagród rocznych za 2015 r. pomimo nieprawidłowości wykazanych w trakcie kontroli.

Zaznaczono jednak, że powodem decyzji o odwołaniu był też konflikt z organizacjami związkowymi.

Paweł Gabara sprawował stanowisko dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego w Łodzi od 16 lipca 2015 r. i zgodnie z umową funkcję miał pełnić do 31 sierpnia 2019 r.

Od odwołaniu dyrektora mówiło się od dłuższego czasu. Wiosną tego roku urząd marszałkowski zwrócił się m.in. do związków zawodowych o opinię na ten temat. Rzeczniczka prasowa marszałka województwa łódzkiego Joanna Blewąska mówiła wówczas, że decyzja urzędu spowodowana jest m.in. niegospodarnością w wydawaniu publicznych pieniędzy i narastającym konfliktem ze związkami działającymi w teatrze. Związkowcy zarzucali dyrektorowi np. zapraszanie do udziału w spektaklach artystów z zewnątrz, a nie z zespołu.

Nie udało się skontaktować z dyrektorem Gabarą. W teatrze poinformowano, że na razie nie będzie komentarza w tej sprawie.

Budowa gmachu Teatru Narodowego (taka była początkowo jego nazwa) rozpoczęła się w 1949 r. i trwała aż 18 lat. Niemający własnej siedziby zespół łódzkiej opery, wystawiał przedstawienia głównie na scenie Teatru Nowego; od pierwszego spektaklu w październiku 1954 r. przygotował w sumie 27 premier operowych i 9 baletowych.

Od sezonu 1966/67 zarządzeniem Prezydium Rady Narodowej m. Łodzi zmieniono nazwę na Teatr Wielki w Łodzi, a opera przeniosła się do budynku przy placu Dąbrowskiego.

Teatr zainaugurował działalność 19 stycznia 1967 r. Od tego czasu przedstawił publiczności ponad 300 premier. Przez blisko pół wieku wystawił ponad 7,5 tys. spektakli, które obejrzało ponad 6 mln widzów. W 2012 r. budynek opery został gruntownie zmodernizowany kosztem 47 mln zł, z czego ponad 31 mln zł pochodziło z funduszy unijnych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!