Partnerzy portalu

Łódź: "Kolorowa Tolerancja" odbędzie się w internecie

  • PAP
  • 21 marca 2021 - 13:06
Tegoroczna "Kolorowa Tolerancja" - akcja, której celem jest walka z nietolerancją i nienawiścią, odbędzie się w internecie - poinformowało PAP Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Wydarzenie otworzy w niedzielę spotkanie z przedstawicielami Fundacji Orla Straż - Eaglewatch.

"Od 20 lat w Łodzi w pierwszy dzień wiosny mówi się o tolerancji i wzajemnym szacunku; młodzież i władze miasta zamalowują rasistowskie napisy na murach kamienic i bloków. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana jest organizatorem +Kolorowej Tolerancji+ od 2012. Przez te lata przeprowadziliśmy warsztaty dla dzieci i młodzieży, zorganizowaliśmy wycieczki po Łodzi, Żywą Bibliotekę dla Policji i Straży Miejskiej, organizowaliśmy spotkania w świątyniach. Za nami bardzo dużo pracy, ale przed nami jeszcze więcej. W 2021 roku chcielibyśmy dodać do tematów, które porusza +Kolorowa Tolerancja+ pojęcie empatia" - podkreśliła Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu.

Empatia - opisywana jako "zdolność patrzenia na świat z perspektywy innej osoby, zauważania potrzeb innych", a także "potrzebna umiejętność, która pozwala lepiej rozumieć to, co jest dookoła", jest motywem przewodnim w pracy Centrum Dialogu w 2021 roku. Empatia jest też zgodna z poglądami, propagowanymi przez patrona Centrum Marka Edelmana, który głosił, że należy reagować na wszelkie zło, dziejące się wokół i z apelem zaprzyjaźnionego z placówką Mariana Turskiego - "Nie bądźmy obojętni".

W ramach tegorocznej "Kolorowej Tolerancji" w niedzielę o godz. 16 zaplanowano wirtualne otwarcie wystawy o działalności Fundacji Orla Straż - Eaglewatch i spotkanie z jej przedstawicielami. Wydarzenia odbędą się online, na Facebooku Centrum Dialogu, natomiast sama wystawa prezentowana będzie w parku Ocalałych, przed budynkiem Centrum do 10 kwietnia.

Misją Fundacji jest pomoc ofiarom terroryzmu na Bliskim Wschodzie. Jak podaje Orla Straż na swojej stronie w internecie, jej członkowie wspierają rodziny, które straciły bliskich, dom oraz dorobek całego życia w wyniku działań terrorystów tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). Realizują swoje działania m.in. przez odbudowę zniszczonych miejsc pracy, wspieranie edukacji wdów i sierot oraz pomoc rozwojową udzielaną w bardzo szerokim zakresie; dostosowują je do aktualnych potrzeb poszkodowanych społeczności.

W spotkaniu online weźmie udział ppłk rez. Krzysztof Plażuk z Fundacji Orla Straż, który opowie m.in. o powstaniu ISIS, konsekwencjach jego działalności, ludobójstwie, jak również o działalności Eaglewatch i praktycznym wymiarze pomocy. Na poniedziałek zaplanowano podobne spotkanie z udziałem młodzieży.

Również w poniedziałek Joanna Podolska i Justyna Tomaszewska porozmawiają online z Joanną Fabicką, Rafałem Witkiem i Cezarym Harasimowiczem, współautorami książki "Wszystkie kolory świata", która porusza tematy bliskie działalności Centrum Dialogu. "Z naszymi gośćmi porozmawiamy o empatii, wykluczeniu i wzajemnym szacunku. +Wszystkie kolory świata+ to zbiór 20 utworów, stworzonych z potrzeby serca i odruchu solidarności z dziećmi wykluczanymi i szykanowanymi z powodu swojej inności" - dodała Tomaszewska.

"Kolorowa Tolerancja" jest organizowana w Łodzi cyklicznie w związku z obchodzonym 21 marca Międzynarodowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową. W 2000 roku zainicjowali ją lokalni dziennikarze i samorządowcy w odpowiedzi na pojawiające się na murach obraźliwe, najczęściej antysemickie hasła. W ostatnich latach akcja rozszerzyła swoją formułę o działania skierowane przeciwko mowie nienawiści występującej w przestrzeni internetu.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!