Łódź: "Kolorowa Tolerancja" odbędzie się w internecie
"Od 20 lat w Łodzi w pierwszy dzień wiosny mówi się o tolerancji i wzajemnym szacunku; młodzież i władze miasta zamalowują rasistowskie napisy na murach kamienic i bloków. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana jest organizatorem +Kolorowej Tolerancji+ od 2012. Przez te lata przeprowadziliśmy warsztaty dla dzieci i młodzieży, zorganizowaliśmy wycieczki po Łodzi, Żywą Bibliotekę dla Policji i Straży Miejskiej, organizowaliśmy spotkania w świątyniach. Za nami bardzo dużo pracy, ale przed nami jeszcze więcej. W 2021 roku chcielibyśmy dodać do tematów, które porusza +Kolorowa Tolerancja+ pojęcie empatia" - podkreśliła Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu.
Empatia - opisywana jako "zdolność patrzenia na świat z perspektywy innej osoby, zauważania potrzeb innych", a także "potrzebna umiejętność, która pozwala lepiej rozumieć to, co jest dookoła", jest motywem przewodnim w pracy Centrum Dialogu w 2021 roku. Empatia jest też zgodna z poglądami, propagowanymi przez patrona Centrum Marka Edelmana, który głosił, że należy reagować na wszelkie zło, dziejące się wokół i z apelem zaprzyjaźnionego z placówką Mariana Turskiego - "Nie bądźmy obojętni".
W ramach tegorocznej "Kolorowej Tolerancji" w niedzielę o godz. 16 zaplanowano wirtualne otwarcie wystawy o działalności Fundacji Orla Straż - Eaglewatch i spotkanie z jej przedstawicielami. Wydarzenia odbędą się online, na Facebooku Centrum Dialogu, natomiast sama wystawa prezentowana będzie w parku Ocalałych, przed budynkiem Centrum do 10 kwietnia.
Misją Fundacji jest pomoc ofiarom terroryzmu na Bliskim Wschodzie. Jak podaje Orla Straż na swojej stronie w internecie, jej członkowie wspierają rodziny, które straciły bliskich, dom oraz dorobek całego życia w wyniku działań terrorystów tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). Realizują swoje działania m.in. przez odbudowę zniszczonych miejsc pracy, wspieranie edukacji wdów i sierot oraz pomoc rozwojową udzielaną w bardzo szerokim zakresie; dostosowują je do aktualnych potrzeb poszkodowanych społeczności.
W spotkaniu online weźmie udział ppłk rez. Krzysztof Plażuk z Fundacji Orla Straż, który opowie m.in. o powstaniu ISIS, konsekwencjach jego działalności, ludobójstwie, jak również o działalności Eaglewatch i praktycznym wymiarze pomocy. Na poniedziałek zaplanowano podobne spotkanie z udziałem młodzieży.
Również w poniedziałek Joanna Podolska i Justyna Tomaszewska porozmawiają online z Joanną Fabicką, Rafałem Witkiem i Cezarym Harasimowiczem, współautorami książki "Wszystkie kolory świata", która porusza tematy bliskie działalności Centrum Dialogu. "Z naszymi gośćmi porozmawiamy o empatii, wykluczeniu i wzajemnym szacunku. +Wszystkie kolory świata+ to zbiór 20 utworów, stworzonych z potrzeby serca i odruchu solidarności z dziećmi wykluczanymi i szykanowanymi z powodu swojej inności" - dodała Tomaszewska.
"Kolorowa Tolerancja" jest organizowana w Łodzi cyklicznie w związku z obchodzonym 21 marca Międzynarodowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową. W 2000 roku zainicjowali ją lokalni dziennikarze i samorządowcy w odpowiedzi na pojawiające się na murach obraźliwe, najczęściej antysemickie hasła. W ostatnich latach akcja rozszerzyła swoją formułę o działania skierowane przeciwko mowie nienawiści występującej w przestrzeni internetu.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.