Partnerzy portalu

Łódź: Miasteczko medyczne przed katedrą w ramach Dnia Ubogich

  • PAP
  • 7 listopada 2021 - 12:23
W niedzielę przed łódzką katedrą stanie miasteczko medyczne, w którym szczegółowe badania będą mogły przejść osoby ubogie, bezdomne i potrzebujące wsparcia. To jedna z form pomocy organizowanych w ramach obchodów V Światowego Dnia Ubogich, które w Łodzi skupią się na profilaktyce zdrowotnej.

Zainicjowany przez papieża Franciszka Światowy Dzień Ubogich w tym roku obchodzony będzie w niedzielę 14 listopada, jednak - jak podkreślił rzecznik Caritasu Archidiecezji Łódzkiej Tomasz Kopytowski - tradycyjnie już w Łodzi obchody tego dnia potrwają dłużej.

"Łódzkie organizacje pomocowe spotkają się na placu katedralnym z osobami w potrzebie w dwie kolejne niedziele: 7 i 14 listopada. Tegoroczne Dni Ubogich skupią się na profilaktyce zdrowotnej - to bardzo potrzebne, zwłaszcza osobom bezdomnym" - wyjaśnił.

W związku z tym w niedzielę 7 listopada w godz. 14.00-18.00 przy katedrze stanie miasteczko medyczne: mammobus, karetka z aparatem USG i do pomiaru parametrów krytycznych, szczepieniobus ze szczepionkami na COVID-19 i namioty medyczne, w których lekarze Ulicznej Misji Medycznej będą badać osoby potrzebujące wsparcia.

"Sprzęt medyczny pojawi się na placu katedralnym dzięki ogromnemu zaangażowaniu służb wojewody łódzkiego" - zaznaczył Kopytowski.

Na placu katedralnym pojawią się również specjaliści: psychologowie, pracownicy socjalni, prawnicy, doradcy zawodowi, terapeuci uzależnień czy streetworkerzy. Zapewniony ma być też ciepły posiłek i ciepła odzież, śpiwory i koce. Wolontariusze szkolnych kół Caritasu przekażą obecnym na placu wykonane własnoręcznie różańce. Dostępny też będzie zaktualizowany "Przewodnik po Łodzi: Gdzie zjeść, spać, umyć się...".

W kolejną niedzielę 14 listopada o godz. 12.30 w łódzkiej archikatedrze ks. abp Grzegorz Ryś odprawi mszę świętą z udziałem podopiecznych i przedstawicieli organizacji, które na co dzień pomagają ubogim. Po zakończonej liturgii, do godz. 18.00, na placu przy katedrze ponownie stanie miasteczko medyczne i będzie można skorzystać z porad specjalistów, zjeść ciepły posiłek i uzupełnić ciepłą odzież.

W tygodniu zaś w czterech punktach w Łodzi bezdomni będą mogli skorzystać z pomocy w uzyskaniu ubezpieczenia zdrowotnego. Organizacje pomocowe i MOPS pomogą również w wyrobieniu dowodu osobistego.

Jak przekazał Kopytowski, od 14 listopada we wszystkich parafiach archidiecezji łódzkiej dostępna będzie również "tytka charytatywna".

"25 tysięcy specjalnych toreb przekaże do parafii Caritas Archidiecezji Łódzkiej, zapraszając do włączenia się w ogólnopolską akcję wsparcia najuboższych. +Tytka charytatywna+ to papierowa torba, którą wypełniamy żywnością lub artykułami chemicznymi i przynosimy z powrotem do parafii. Zebrane w ten sposób dary będą przekazane ubogim w parafii w postaci paczek bądź wykorzystane do przygotowania posiłków" - tłumaczył.

W tym roku Światowy Dzień Ubogich odbywa się pod hasłem: "Ubogich zawsze macie u siebie". W Łodzi wydarzenia pomocowe organizują: Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Centrum Służby Rodzinie, Środowiskowa Stacja Opieki Bonifratrów, Siostry Misjonarki Miłości, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Łodzi, Zupa na Pietrynie, Uliczna Misja Medyczna, Łódzki Urząd Wojewódzki i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi. Wsparcia udzielają również: Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego, Wojewódzki Urząd Pracy i Powiatowy Urząd Pracy.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!