Partnerzy portalu

Łódź: Muzeum Sztuki zaprezentuje twórczość Leopolda Buczkowskiego

  • PAP
  • Opublikowano: 29 października 2021 - 14:57
Wystawa "Leopold Buczkowski. Przebłyski historii, przelotne obrazki” to pierwsza tak całościowa prezentacja twórczości plastycznej artysty, znanego szerszej publiczności jako prozaik. Ekspozycja w Muzeum Sztuki MS2 w Łodzi zostanie otwarta w piątek i będzie dostępna do 13 lutego 2022 r.

Jak informuje Muzeum Sztuki w Łodzi, wystawa "Leopold Buczkowski. Przebłyski historii, przelotne obrazki" to pierwsza tak całościowa prezentacja twórczości plastycznej tego artysty. Znakomita większość zgromadzonych na niej dzieł jest pokazywana publicznie po raz pierwszy. Prezentacja ta stała się możliwa dzięki niedawnemu pozyskaniu przez Muzeum Sztuki całej spuścizny artystycznej Buczkowskiego.

"Syn artysty, Tadeusz Buczkowski, który obecnie mieszka w Chorwacji, od 40 lat pielęgnuje pamięć o ojcu i jego artystycznej działalności. Szukał miejsca, do którego mógłby przekazać kolekcję jego prac - tak trafiły one do nas" - powiedziała PAP Katarzyna Szklarek z Muzeum Sztuki w Łodzi.

Jak zaznaczyła, Tadeusz Buczkowski osobiście przeprowadził rekonstrukcję rzeźb ojca i wziął udział w przygotowaniu ich ekspozycji. Prace będą bowiem pokazane na tle archiwalnych zdjęć z ogrodu wokół domu artysty w Konstancinie-Jeziornej, gdzie od końca lat 60. XX wieku eksponował swoje prace inspirowane ikonografią sztuki ludowej i archaiczną duchowością rodzinnego Podola.

Oprócz syna Tadeusza na piątkowym wernisażu wystawy obecna będzie córka artysty, Agnieszka Woods, która mieszka w Anglii, jest pianistką, ale również maluje i rysuje. "Potomkowie Leopolda Buczkowskiego podkreślają, że artystyczne skłonności przechodzą w ich rodzinie z pokolenia na pokolenie, bowiem z przekazów wiedzą, że już ich przodkowie żyjący na Podolu tworzyli rzeźby i nagrobki" - dodała Szklarek.

Leopold Buczkowski (1905-1989) szerokiej publiczności znany jest przede wszystkim jako prozaik, m.in. autor powieści "Czarny potok" (1954), "Uroda na czasie" (1970), "Oficer na nieszporach" (1975) czy "Kamień w pieluszkach" (1978). Niewiele osób wie, że równie ciekawa, choć mniej znana, jest jego twórczość wizualna. Buczkowski posługiwał się rysunkiem, fotografią, technikami graficznymi, wodnymi i olejnymi, kolażem, a w późnej fazie swojej twórczości także formami przestrzennymi - rzeźbą i asamblażem.

Różnorodność narracji widoczna w twórczości Buczkowskiego, to - zdaniem wielu badaczy - echo wielokulturowości Podola lat 30. XX wieku, gdzie autor spędził dzieciństwo i młodość. Werystyczne rysunki, a także fotografie z tego okresu, przedstawiające mieszkańców Podola, odzwierciedlają dokumentacyjne zacięcie Buczkowskiego, który rejestrował społeczne, ekonomiczne i historyczne uwarunkowania życia kresowego.

Zawirowania wojenne zaprowadziły artystę na warszawski Żoliborz. W czasie wojny realizm, znany z jego przedwojennych prac, ustąpił miejsca deformacjom, które wzmagały ekspresyjną moc obrazów. Rysunki Buczkowskiego z tego okresu ukazują rzeczywistość poddaną opresji militarnej, koszmar, którego doświadcza ludność cywilna, dręczona przez bezdusznych żołnierzy.

Powojenny etap jego twórczości to m.in. cykl alegorycznych rysunków historycznych, który w sposób humorystyczny, czasem groteskowy zestawia ze sobą postacie, pochodzące z różnych epok i odmiennych kontekstów geopolitycznych.

Z kolei malowane w latach 50. obrazy abstrakcyjne, pozwalają dostrzec w ich twórcy artystę poszukującego nowych rozwiązań formalnych. Prace łączą spontaniczność gestu z geometryczną strukturą, podejmowane przez niego eksperymenty malarskie zorientowane są na dekonstrukcję kompozycji malarskiej. Układy form geometrycznych stają się pretekstem do przywołania wydarzeń z życia codziennego, podchwyconych rozmów czy zaobserwowanych scenek, a nawet ważnych wydarzeń historycznych takich jak bitwy i wojny.

Wśród obrazów z lat 50. i 60. wyróżniają się te zbudowane z nałożonych na siebie powierzchni malarskich. Użyte w pracach kawałki sklejki lub płyty pilśniowej zapowiadają formy przestrzenne z końcowego etapu twórczości Buczkowskiego - asamblaże i rzeźby.

Wystawa, której kuratorem jest Paweł Polit, zostanie otwarta w piątek o godz. 18 w Muzeum Sztuki MS2 przy ul. Ogrodowej i będzie dostępna dla zwiedzających do 13 lutego 2022 r.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!