Partnerzy portalu

Łódź: Otwarto czwarte Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora

  • PAP
  • 15 listopada 2021 - 15:35
W Łodzi otwarto czwarte z kolei Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Placówka przy ul. Cieszkowskiego będzie miejscem spotkań oferującym bezpłatne zajęcia edukacyjne i rekreacyjne dla łodzian od 60. roku życia. Co miesiąc z oferty każdego z takich centrów korzysta ok. 300 osób.

"W Centrach Zdrowego i Aktywnego Seniora (CZAS) chcemy promować zdrowy i aktywny styl życia - w każdym wieku. W miejskich przychodniach powstają punkty, które mają zarówno funkcje miejsc do spotkań edukacyjnych, ale i rekreacji oraz świetlic, kawiarenek - miejsc spotkań towarzyskich" - wyjaśnił kierownik oddziału ds. polityki senioralnej Urzędu Miasta Łodzi Wojciech Kosakowski.

Otwarte w poniedziałek centrum przy ul. Cieszkowskiego 6 jest czwartym z kolei - po placówkach otwartych przy Miejskich Centrach Medycznych Bałuty, Widzew i Górna. W programie CZAS znajdą się bezpłatne zajęcia dla osób po 60. roku życia, m.in. kurs obsługi smartfona, języka angielskiego, szycie maskotek dla dzieci, gimnastyka na zdrowy kręgosłup, pilates czy warsztaty kosmetyczne.

Wszystkie centra działają przez pięć dni w tygodniu. Organizują też zajęcia i wydarzenia weekendowe, np. spacery, a nawet maratony nordic walking. Placówki mają sale wyposażone w komputery, rzutniki oraz infrastrukturę do wykorzystania na potrzeby m.in. wykładów, warsztatów, zajęć komputerowych lub sportowo-rekreacyjnych. Z sal nieodpłatnie mogą korzystać seniorzy, którzy chcą podzielić się z innymi swoimi pasjami lub umiejętnościami, a także grupy seniorskiei międzypokoleniowe, które nie mają własnej siedziby, np. brydżyści, szachiści i kluby dyskusyjne.

Z oferty każdego otwartego do tej pory centrum korzysta ok. 300 uczestników w każdym miesiącu. 90 procent osób przychodzących do CZAS-ów jest między 60. a 75. rokiem życia. Resztę uczestników stanowią osoby powyżej 75 lat. Zdecydowana większość, bo aż 95 proc. uczestników zajęć, to kobiety.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!