Partnerzy portalu

Łódź: Ulica Żywiołów otwarta dla odwiedzających Centrum Nauki i Techniki EC1

  • PAP
  • 16 października 2021 - 10:46
Od soboty w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi można odwiedzać najnowszą atrakcję placówki - Ulicę Żywiołów. To stworzona za 21,5 mln zł przestrzeń do zabawy w ruchu, która ma wpływać na rozwój intelektualny, emocjonalny i ruchowy najmłodszych.

"Zrobiliśmy to dla was. Mam nadzieję, że wam się to spodoba. To, co najważniejsze, ten projekt był budowany z wami i wspólnie z wami testowany, więc myślę, że jest tym, czego oczekujecie od zmieniającego się świata i co chcielibyście, by było dla was wyznacznikiem, jak rozbudzać swoją wrażliwość, wiedzę i sprawność" - podkreśliła w sobotę prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, zwracając się do pierwszych młodych gości Ulicy Żywiołów.

Nowa atrakcja Centrum Nauki i Techniki (CNiT) EC1 zajmuje trzy piętra i 1,5 tys. m kw. przestrzeni zaaranżowanej i zorganizowanej tak, aby zapewnić możliwość radosnej zabawy w ruchu, która będzie wpływać pozytywnie na rozwój intelektualny, emocjonalny i ruchowy dzieci w wieku od 3 do 10 lat.

Zdanowska podczas uroczystego otwarcia Ulicy Żywiołów zaznaczyła, że sfera dla najmłodszych to uzupełnienie oferty EC1 i CNiT oraz ważny element budowania lokalnej społeczności. "Mam nadzieję, że z tego miejsca będą korzystali nie tylko najmłodsi łodzianie, bo mamy aspiracje, by ten projekt przyciągał również osoby spoza Łodzi" - przyznała.

Kierująca CNiT EC1 Magdalena Kosiada-Sylburska dodała, że Ulica Żywiołów umożliwi dzieciom przeżycie przygody, wejście do świata nauki i przede wszystkim poczuć wielką radość.

"To piękne, kolorowe miejsce, które wciąga w wir zabawy, wzmacnia relacje i ułatwia rozumienie świata. Wierzymy, że wyniesione z niej wrażenia i wiedza zaowocują w przyszłości mądrością, pasją i niegasnącą ciekawością. Jesteśmy dumni z tej wystawy i zapraszamy do jej odwiedzania" - przekonywała.

Nowa wystawa stała CNiT została zorganizowana wokół tematu pięciu żywiołów: wody, ziemi, życia, ognia i powietrza. W pięciu strefach tematycznych zwiedzający będą mogli samodzielnie poszerzać wiedzę poprzez własne doświadczenia i eksperymenty. Atrakcyjność Ulicy Żywiołów tworzą między innymi: eksponaty i interaktywne stanowiska oraz mała architektura w postaci Pasażu Nauki i Pasażu Wyobraźni, Placu Budowy, czy Zaułka Tajemnic z różnorodnymi scenariuszami zabawy.

Wszystko uzupełni strefa wystaw czasowych, której obecna tematyka dotyczy zagadek - dźwiękowych oraz świetlnej magii.

Wystawę stworzyli doświadczeni animatorzy i edukatorzy, którzy zaprojektowali ją we współpracy z przyszłymi odbiorcami i ich rodzicami - swoje oczekiwania przedstawiali oni podczas specjalnych warsztatów. W EC1 powstała także strefa rodzica, która może być miejscem do pracy, odpoczynku czy czytelnią. Dla opiekunów z dzieckiem do 3. roku życia wydzielono m.in. przestrzeń do karmienia i przewijania.

Wykonawcą projektu jest firma New Amsterdam, która od 2009 r. zajmuje się tworzeniem i realizacją narracyjnych koncepcji wystawienniczych i ma na skoncie m.in. realizacje dla wrocławskiego Hydropolis, Muzeum Emigracji czy Muzeum II Wojny Światowej. Wartość projektu to 21,5 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło 13,8 mln zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!