Partnerzy portalu

Łódź: W kweście na rzecz Starego Cmentarza zebrano 70 tys. zł

  • PAP
  • 1 listopada 2021 - 18:54
70 tys. zł zebrano przez trzy dni kwesty na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Łodzi - poinformował w poniedziałek wieczorem prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem Cezary Pawlak. Pieniądze zostaną przeznaczone na renowację pomników zniszczonych przez nawałnicę.

Fundusze na odnowienie nagrobków najstarszej łódzkiej nekropolii zbierano już po raz 27. Kwestujący na aleje trójwyznaniowego cmentarza wrócili po przerwie wywołanej ubiegłorocznymi ograniczeniami pandemicznymi, kiedy zbiórkę z konieczności przeniesiono do internetu.

"Cieszymy się, że znów mogliśmy spotkać się na Starym Cmentarzu. Tegoroczna kwesta trwała od soboty i włączyło się w nią wiele stowarzyszeń, które wspiera nas od lat. Mamy nadzieję, że ta kwesta przejdzie do historii, jako jedna z tych niezapomnianych. Z naszego powrotu cieszą się także łodzianie, bo słyszeliśmy od nich głosy podziękowania za to, że kwesta znów się odbywa" - podkreślił Pawlak.

Początkowo pieniądze zbierała młodzież z łódzkich szkół, społecznicy, miłośnicy historii i zabytków Łodzi, przewodnicy oraz członkowie Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem. W Dniu Wszystkich Świętych do akcji tradycyjnie włączyli się przedstawiciele świata kultury, sztuki, nauki, polityki i mediów oraz znani łodzianie.

Wśród kwestujących byli m.in. wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, prezydent miasta Hanna Zdanowska, posłowie Cezary Grabarczyk, Małgorzata Niemczyk, senator Krzysztof Kwiatkowski, muzyk Jacek Bieleński. Jak zawsze, spotkać można było ich m.in. przy głównej alei na katolickiej części cmentarza. Podkreślali, że łodzianie chętnie wrzucali pieniądze do puszek i nie trzeba już nikomu tłumaczyć, na co zbierane są fundusze.

Zdanowska przyznała, że kwestowanie na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza jest działalnością na rzecz miasta. "Tu leżą ci, którzy tworzyli w przeszłości Łódź. W tym miejscu możemy poczuć historię miasta" - zaznaczyła.

Wojewoda Bocheński dodał, że wspólnymi siłami należy dbać o wielokulturowe dziedzictwo Łodzi, którego jednym z elementów jest Stary Cmentarz. "Musimy dbać o dziedzictwo, które tutaj jest. Mamy tu nagrobki, które są prawdziwymi dziełami XIX-wiecznej sztuki, leżą tu żołnierze wojny polsko-bolszewickiej, wielcy łodzianie, przemysłowcy, filantropi i członkowie naszych rodzin. To jest nasza perełka" - tłumaczył.

Wszyscy zbierający podkreślali dużą świadomość i hojność łodzian, którzy coraz częściej zamiast bilonu wrzucali do puszek banknoty. Dodawali, że pieniądze do puszek coraz częściej przekazują młodsi mieszkańcy Łodzi.

Prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem poinformował, że w ciągu trzech dni zebrano 70 tys. zł, co pozwoli na renowację nagrobków zniszczonych na skutek nawałnicy, która przeszła nad Łodzią w lipcu br. W jej trakcie wiele pomników zostało poważnie uszkodzonych i wymaga działań konserwatorskich.

Zebrana kwota nie jest ostateczna, ponieważ w planach są jeszcze wydarzenia towarzyszące tegorocznej kweście, trwa także zbiórka w internecie.

Kwesta na Starym Cmentarzu po raz pierwszy odbyła się w 1995 r. - z inicjatywy nieżyjącego już nestora łódzkich przewodników Stanisława Łukawskiego przy współudziale łódzkiego ośrodka TVP. Akcję szczególnie aktywnie propagował zmarły w 2012 r. dziennikarz Wojciech Słodkowski.

W ubiegłorocznej, internetowej zbiórce pozyskano blisko 30 tys. zł. Z kolei w 2019 r., podczas tradycyjnej formy kwesty łodzianie i wszyscy odwiedzający cmentarz przekazali rekordową kwotę 130 tys. zł. Dzięki tej sumie możliwe było odrestaurowanie dziesięciu pomników.

We wszystkich zorganizowanych do tej pory kwestach pozyskano ok. 1,8 mln zł, za co udało się odnowić prawie 200 pomników. Od wielu lat część pieniędzy ze zbiórki w dniu Wszystkich Świętych przekazywana jest na ratowanie najcenniejszego zabytku nekropolii - unikalnego w skali światowej neogotyckiego mauzoleum jednego z największych fabrykantów Karola Scheiblera.

Stary Cmentarz w Łodzi powstał w latach 1855-58; od początku, jako nekropolia trójwyznaniowa - dla katolików, prawosławnych i ewangelików. To miejsce pochówku przemysłowców, lekarzy, prawników, przedstawicieli starych rodów, uczestników walk o niepodległość, ludzi zasłużonych dla rozwoju miasta, jego sztuki i oświaty.

Nekropolię wyróżnia bogactwo form i stylistyki pomników nagrobnych. Prawie 200 z nich jest wpisanych do wojewódzkiego rejestru zabytków.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!