Partnerzy portalu

Łódź: W Muzeum Włókiennictwa wystawa poświęcona Helenie Bohle-Szackiej

  • PAP
  • 22 października 2021 - 09:43
Projektantka mody, graficzka, ilustratorka, filantropka i kuratorka Helena Bohle-Szacka (1928-2011) jest centralną postacią wystawy prezentowanej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Są na niej także prace współczesnych artystów inspirowane twórczością i życiem Bohle-Szackiej.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Helena Bohle-Szacka, której postać przypominają twórcy wystawy w łódzkim Muzeum Włókiennictwa to artystka - graficzka, projektantka mody pracująca dla znanych niegdyś polskich marek jak Moda Polska, Telimena czy Leda, ilustratorka - ale także propagatorka polskiej kultury za granicą. W czasach wojny więziona była w obozach koncentracyjnych w Ravensbrück i Helmbrechts, po 1968 roku w wyniku antysemickich represji zdecydowała się wyemigrować do Niemiec.

"Podejmując się przygotowania wystawy, zaprosiłem do współpracy współczesnych artystów, projektantów, aktywistów i działaczy społecznych. Każdy z nich, opierając się na biografii i twórczości Heleny Bohle-Szackiej, stworzył odrębną pracę, która staje się ważnym głosem w dyskusji o dyktaturze i wolności, o tożsamości narodowej, przyjaźni, modzie i pamięci. Teraz, gdy do Europy wracają demony przeszłości, nienawiść rośnie w siłę, szczególnie ważne jest, by usłyszeć głos ofiar nazistowskiego terroru. Ich historie mogą stać się ostrzeżeniem, ale owo ostrzeżenie chcemy wypowiedzieć w nowy sposób - włączając weń modę i sztukę współczesną, wypowiedzi twórców i twórczyń reprezentujących rozmaite grupy oraz społeczności" - podkreślił kurator wystawy Marcin Różyc.

Częścią ekspozycji "Helena Bohle-Czacka. Przenikanie" są zatem autorskie interpretacje m.in. Zuzy Golińskiej, której instalacja jest jednocześnie scenografią przestrzeni wystawy, romskiego artysty Krzysztofa Gila, twórcy awangardowych teledysków i filmów mody Luke Jascza, twórcy obiektów i sztuki cyfrowej Sebulca, białoruskich twórczyń i aktywistek Jany Shostak i Tashy Katsuby oraz projektanta mody Kamila Wesołowskiego. Wśród eksponowanych obiektów znalazły się również dzieła Władysława Strzemińskiego, który był profesorem Bohle-Szackiej i jej przyjaciółki - Lidii Cankovej, uznanej twórczyni tkaniny artystycznej.

Jednocześnie prezentowane są materiały archiwalne dotyczące życia i twórczości artystki, które na co dzień przechowywane są w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Wśród nich znajdują się dokumenty związane z nazistowskim terrorem, stanowiące świadectwo obozowych doświadczeń Bohle-Szackiej, ale również przykłady jej różnorodnej i bogatej twórczości artystycznej, m.in. rysunki żurnalowe dla polskich i międzynarodowych czasopism modowych, projekty plakatów i okładek do książek, przykłady grafiki użytkowej.

Twórcy ekspozycji zwracają uwagę na szczególną wartość emocjonalną obrazków artystki z czasów obozowych, przedstawiających święte postaci i scenki, rysowane na przekór wojennej rzeczywistości. Dużą część ekspozycji stanowią rodzinne fotografie Heleny Bohle-Szackiej zarówno z czasów jej młodości, jak i okresu po wojnie, z Łodzi - stanowiącej wówczas centrum kulturalne, jak i Berlina, gdzie podczas emigracji prowadziła dom otwarty, goszcząc legendarne postaci kultury, takie jak Władysław Bartoszewski, Zbigniew Herbert czy Adam Zagajewski.

Zdaniem Różyca "Przenikanie" podkreśla także rolę i zasługi Heleny Bohle-Szackiej w kształtowaniu kulturowego i gospodarczego dziedzictwa powojennej Łodzi. Z kolei projektant plakatu i folderu wystawy Krystian Berlak, zwrócił uwagę na łódzki charakter stylu graficznego Bohle-Szackiej, pojawiający się w książkach i broszurach zaprojektowanych przez artystkę w Berlinie.

Wystawa, którą w Centralnym Muzeum Włókiennictwa będzie można oglądać do 20 marca 2022 roku, powstała we współpracy z Galerią Sleńdzińskich w Białymstoku przy wsparciu berlińskiej fundacji Erinnerung, Verantwortung und Zukunft. Projekt dofinansowano ze środków Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" w ramach programu "Historia lokalna".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!