Partnerzy portalu

Łódź: W Światowym Dniu Ubogich spotkanie z osobami w potrzebie na placu przed archikatedrą

  • PAP
  • 14 listopada 2021 - 08:23
W niedzielę, podobnie jak tydzień temu, łódzkie organizacje charytatywne spotkają się na placu katedralnym w Łodzi z osobami w potrzebie. 14 listopada obchodzony jest V Światowy Dzień Ubogich - przypomniał rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Łódzkiej Tomasz Kopytowski.

Hasłem V Światowego Dnia Ubogich jest ewangeliczne "Ubogich zawsze macie u siebie (Mk 14, 7)".

O godz. 12.30 w łódzkiej archikatedrze odprawiona zostanie msza święta koncelebrowana z udziałem podopiecznych i przedstawicieli organizacji, które na co dzień pomagają ubogim - przekazał rzecznik łódzkiej Caritas.

"Od godz. 14 do godz. 18 przy łódzkiej archikatedrze pojawią się namioty, w których medycy zbadają osoby bezdomne, wykonają badanie USG i EKG, poziomu cukru oraz pomiar parametrów krytycznych. Będzie możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19" - wymienił Kopytowski. "Sprzęt medyczny pojawi się na placu katedralnym dzięki zaangażowaniu służb wojewody łódzkiego" - podał.

Na placu katedralnym - jak przekazali organizatorzy - będą również psychologowie, pracownicy socjalni, prawnicy, doradcy zawodowi, terapeuci uzależnień, streetworkerzy. "Przewidziano oczywiście ciepły posiłek oraz ciepłą odzież, śpiwory i koce, które pochodzą z trwającej zbiórki. Wolontariusze Szkolnych Kół Caritas przekażą obecnym na placu wykonane własnoręcznie różańce. Dostępny też będzie zaktualizowany +Przewodnik po Łodzi: Gdzie zjeść, spać, umyć się...+" - relacjonował Kopytowski

"Od 14 listopada we wszystkich parafiach archidiecezji łódzkiej dostępna będzie również tzw. tytka charytatywna - 25 tysięcy specjalnych toreb przekazała do parafii Caritas Archidiecezji Łódzkiej, zapraszając do włączenia się w ogólnopolską akcję wsparcia najuboższych" - mówił rzecznik. "Tzw. tytka charytatywna to papierowa torba, którą wypełniamy żywnością lub artykułami chemicznymi i przynosimy do parafii. Zebrane w ten sposób dary będą przekazane ubogim w parafii w postaci paczek, bądź wykorzystane do przygotowania posiłków" - wyjaśnił.

W poprzednich edycjach akcji zebrano w całej Polsce ponad 100 tysięcy tytek.

Papież Franciszek ustanowił Światowy Dzień Ubogich na zakończenie Jubileuszu Miłosierdzia w 2017 roku. "Aby wspólnoty chrześcijańskie na całym świecie stawały się coraz wyraźniejszym i konkretnym znakiem miłości Chrystusa do tych ostatnich i najbardziej potrzebujących" - wyjaśniał w swoim orędziu na I Światowy Dzień Ubogich. Ojciec Święty zaprosił wówczas "mężczyzn i kobiety dobrej woli, do spojrzenia w tym szczególnym dniu na tych wszystkich, którzy wyciągają ręce wołając o pomoc i przyzywając naszej solidarności".

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ubogich w Łodzi organizują m.in.: Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Centrum Służby Rodzinie, Środowiskowa Stacja Opieki Bonifratrów, Siostry Misjonarki Miłości, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Łodzi, Zupa na Pietrynie, Uliczna Misja Medyczna, Łódzki Urząd Wojewódzki i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi. Wsparcia udzielają również: Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego, Wojewódzki Urząd Pracy i Powiatowy Urząd Pracy.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!