Partnerzy portalu

Łódzkie: Zwiększa się liczba łóżek covidowych; w regionie jest ich już ponad tysiąc

  • PAP
  • 4 listopada 2021 - 12:34
Wraz ze wzrostem zachorowań na COVID-19 w woj. łódzkim systematycznie zwiększa się liczba łóżek covidowych w szpitalach. Na podstawie decyzji wydawanych przez wojewodę Tobiasza Bocheńskiego ich liczba przekroczyła tysiąc, z których ponad 400 jest wolnych.

Jak zapewniła w rozmowie z PAP rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska, mimo wzrostu zachorowań i tym samym zwiększającej się liczby pacjentów chorych na COVID-19 przyjmowanych do szpitali w woj. łódzkim nie ma obaw o niewystarczającą liczbę miejsc w placówkach medycznych.

"Monitorujemy na bieżąco sytuację i na tej podstawie wojewoda każdego dnia podejmuje kolejne decyzje o uruchamianiu łóżek covidowych w różnych miejscach regionu. Pierwsze z nich zapadły w czasie ostatniego weekendu" - wyjaśniła.

Dotyczyły one m.in. przekształcenia w łóżka covidowe miejsc w placówkach poza czterema wyznaczonymi do leczenia COVID-19 szpitalami - im. Biegańskiego w Łodzi, w Zgierzu, Bełchatowie i Radomsku.

Od poniedziałku pacjenci z COVID-19 przyjmowani są też m.in. w: Pabianickim Centrum Medycznym (25 miejsc), Zespole Opieki Zdrowotnej w Łowiczu (7), a w łódzkim szpitalu im. Barlickiego uruchomiono 4 łóżka respiratorowe. We wtorek o 20 łóżek powiększyła się baza w Wieluniu, o 22 w Tomaszowie Mazowieckim, o 34 w łódzkim Koperniku i 24 w Bełchatowie, a w środę - o 28 w Radomsku i po 30 w szpitalach w Kutnie oraz Piotrkowie Trybunalskim.

"Zapadła również decyzja o uruchomieniu 5 dodatkowych łóżek obserwacyjno-zakaźnych pediatrycznych w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi, w związku z czym w tej placówce jest już 213 łóżek obserwacyjno-zakaźnych dla dorosłych, 38 pediatrycznych i 33 łóżka respiratorowe. Z kolei w szpitalu im. Babińskiego do 30 zwiększono liczbę łóżek izolacyjnych" - zaznaczyła Zalewska.

W czwartek ma zostać uruchomionych 30 łóżek covidowych w Centrum Leczenia Chorób Płuc przy ul. Okólnej w Łodzi, 54 w szpitalu im. Pirogowa w Łodzi i 14 kolejnych miejsc w ZOZ w Łowiczu.

Według danych opublikowanych na stronie Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego ogólna liczba łóżek covidowych w regionie wynosi 1129, z czego w czwartek 676 jest zajętych. Przygotowano też 184 respiratory, z których 50 pozostaje w użyciu.

"Na kolejne dni zaplanowane są następne decyzje dotyczące uruchamiania kolejnych miejsc w szpitalach. Na obecnym etapie pandemii nie jest jeszcze planowane wznowienie działalności szpitala tymczasowego w hali Expo w Łodzi" - wyjaśniła rzeczniczka wojewody.

W czwartek liczba nowych zakażeniach w woj. łódzkim po raz pierwszy jesienią br. przekroczyła tysiąc przypadków - 1031. Łódzkie znalazło się pod tym względem na piątym miejscu w kraju. Na kwarantannie przebywa ponad 21 tys. osób. Ostatniej doby wykonano przeszło 5,8 tys. testów, z czego 1113 dało wynik pozytywny.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!