Partnerzy portalu

Lubelskie: 74 proc. łóżek covidowych w regionie jest zajętych

  • PAP
  • 20 października 2021 - 16:38
W środę w szpitalach woj. lubelskiego zajętych było 768 z 1029 łóżek zakaźnych dla pacjentów z podejrzeniem i potwierdzeniem zakażenia SARS-CoV-2, co stanowi ponad 74 proc. W środę w regionie stwierdzono 1249 zakażeń, o 251 więcej niż dzień wcześniej.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Rzecznik wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka poinformowała PAP, że w szpitalach woj. lubelskiego utrzymywany zapas ok. 150 łóżek zakaźnych.

"Wojewoda lubelski jest w stałym kontakcie z dyrektorami wszystkich szpitali na terenie woj. lubelskiego i w porozumieniu z nimi oraz proporcjonalnie do wzrostu zakażeń i hospitalizacji podejmuje decyzje o zwiększeniu liczby łóżek zakaźnych w konkretnych szpitalach. Do końca tygodnia planowane są kolejne rozwinięcia łóżek zakaźnych" - poinformowała PAP rzeczniczka wojewody Agnieszka Strzępka.

Decyzją wojewody lubelskiego w środę utworzone zostały nowe łóżka dla pacjentów covidowych w szpitalu w Międzyrzecu Podlaskim (11 łóżek i jedno łóżko respiratorowe) oraz w Białej Podlaskiej (12 łóżek). W czwartek utworzone mają zostać kolejne: w szpitalu MSWiA w Lublinie (20 łóżek i 2 łóżka respiratorowe) i w Rykach (25 łóżek i 2 respiratorowe).

W środę szpitale woj. lubelskiego dysponowały 1029 łóżkami dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia i zakażonych COVID-19. Wśród nich 882 to miejsca przeznaczone dla pacjentów, dla których główną chorobą jest COVID-19 (w tym: 84 łóżka w Szpitalu Tymczasowym w Lublinie, 28 łóżek dla dzieci i 83 łóżka respiratorowe). Dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia przewidzianych jest 147 łóżek obserwacyjno-izolacyjnych.

Rzecznik prasowy SPSK1 w Lublinie Anna Guzowska poinformowała, że w klinice chorób zakaźnych szpitala od ponad miesiąca nie ma wolnych miejsc.

"Największym problemem tej fali jest to, że pacjenci trafiają na oddział zdecydowanie za późno. Na oddziale intensywnej terapii przebywa dziewięciu pacjentów z COVID-19. Spośród nich dwóch jest poddanych terapii ECMO" - powiedział Guzowska.

Rzecznik przypomniała, że SPSK1 podlega Szpital Tymczasowy w Lublinie. "Jeszcze dzisiaj rano w szpitalu tymczasowym przebywało 68 pacjentów na 84 dostępne łóżka. Oznacza to, że w ciągu dwóch dni przybyło tam 12 osób" - powiedziała Guzowska.

"Liczba osób zakażonych rośnie w bardzo szybkim tempie. W poniedziałek otworzyliśmy obszar izolacyjny z 15 łóżkami i w ciągu niecałych trzech dni został on zapełniony" - poinformowała rzecznik prasowy SPSK4 w Lublinie Alina Pospischil. Rzecznik dodała, że w środę w placówce przebywało 35 pacjentów z potwierdzonym COVID-19. "Jest to dosyć sporo. Ostatni raz taką sytuację mieliśmy w maju-czerwcu" - wyjaśniła Pospischil.

"Obecnie hospitalizujemy także 72 osoby z podejrzeniem COVID-19 lub po kontakcie bezpośrednim z zakażonym. Wśród pacjentów jest noworodek urodzony przez kobietę z dodatnim wynikiem testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. U dziecka dotąd nie wykryto zakażenia. W najbliższym czasie ten stan mają potwierdzić kolejne testy" - powiedziała rzecznik SPSK4. Aktualnie 12 pracowników szpitala jest objętych kwarantanną. "Połowa z nich to osoby niezaszczepione" - powiedziała Pospischil.

"Cały czas trwają rozmowy nad tym, co możemy zrobić, żeby zabezpieczyć potrzeby pacjentów. Natomiast szpital ma pewne ograniczenia. Na potrzeby osób z COVID-19 zagospodarowaliśmy całe piętro jednego z budynków" - powiedziała rzecznik SPSK4. Przypomniała, że placówka nie jest szpitalem zakaźnym.

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5559 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Na COVID-19 zmarło 21 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 54 chorych. Statystyki zakażeń skomentował w podczas konferencji w Legnicy minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Ponad jedną trzecią zakażeń dobowych generują dwa województwa: podlaskie i lubelskie. Tam sytuacja jest najbardziej krytyczna" - poinformował Niedzielski.

Minister zwrócił uwagę, że w woj. lubelskim jest więcej zajętych łóżek niż na Mazowszu, gdzie sytuacja również jest rozwojowa. "Tych łóżek jest zajętych w Lubelskiem ponad 700. Nie ma takiego drugiego województwa, które przecież nie należy do największych w Polsce, gdzie byłaby taka liczba zajętych łóżek" - wskazał.

Zaznaczył, że woj. lubelskie i podlaskie w poprzedniej fali nie zostały aż tak mocno dotknięte skalą zachorowań i dlatego - dodał - ona jest obecnie bardzo wysoka. Z rządowego raportu wynika, że na Lubelszczyźnie w pełni zaszczepiło się 812 tys. osób, czyli 38,6 proc. całej populacji regionu.

We wtorek zostały wykonane 2973 szczepienia, co oznacza, że pod względem dziennej liczby szczepień woj. lubelskie jest na siódmym miejscu w kraju. Chętni będą mogli przyjąć preparat w ramach akcji "Przystanek Szczepienie".

"Do tej pory z możliwości przyjęcia szczepionki skorzystało 1056 osób. Chętni mają do wyboru dwa preparaty Pfizer i Johnson & Johnson" - poinformował rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Wojciech Brakowiecki. Akcję organizują wspólnie: Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Lubelska, Lubelski Urząd Wojewódzki, Urząd Miasta Lublina i 2 Brygada Wojsk Terytorialnych.

Punkt szczepień zlokalizowany jest w Centrum Symulacji Medycznej UM przy ul. Chodźki 4. Czynny będzie w czwartek 21 i piątek 22 października od godz. 9.00 do 16.00. "Nie są wymagane skierowania ani wcześniejsza rezerwacja wizyty" - przypomniał Brakowiecki.

Preparat można przyjąć także w szczepieniobusie. Jak poinformował koordynujący akcję Lubelski Urząd Wojewódzki, w czwartek bus stanie na placu przed Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kąkolewnicy (pow. radzyński), w piątek zaszczepić się będzie można w Urzędzie Gminy Krzywda (pow. łukowski), w poniedziałek w Domu Kultury w Kocku (pow. lubartowski) i we wtorek w Urzędzie Miejskim w Goraju (pow. biłgorajski). Akcja potrwa od godz. 9.00 do 16.00.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!