Partnerzy portalu

Lubelskie: Ośrodek digitalizacji dokumentacji medycznej powstanie w Chełmie

  • PAP
  • Opublikowano: 21 maja 2021 - 14:47
Ośrodek digitalizacji dokumentacji medycznej, istniejącej dotychczas w formie papierowej, ma powstać w Chełmie (Lubelskie). W piątek list intencyjny dotyczący jego powołania podpisali minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceprezydent Chełma Janusz Cieszyński.

W tym ośrodku dokumenty medyczne sporządzone na papierze mają być przetwarzane na formę cyfrową, dzięki czemu będą łatwiej dostępne. Z inicjatywą przetwarzania dokumentacji medycznej wystąpiły do ministerstwa władze Chełma - poinformował min. Niedzielski.

"Ten pomysł, jej digitalizacja, jej indeksowanie w systemach informatycznych oznacza z punktu widzenia pacjenta, że będzie mógł pacjent mieć dostęp do całej swojej dokumentacji medycznej, a nie tylko wytworzonej po wprowadzeniu tego standardu. Powiedzieć, że to krok milowy to nic nie powiedzieć, to jest krok stumilowy" - powiedział minister zdrowia.

Niedzielski przypomniał, że rząd Zjednoczonej Prawicy wprowadził już wiele rozwiązań cyfrowych w sferze ochrony zdrowia, m.in. elektroniczne zwolnienia lekarskie, e-recepty, e-skierowania, a wkrótce elektroniczną dokumentację medyczną. "To jest taki pakiet, który pozwala powiedzieć, że zastając ten stan systemu opieki zdrowotnej drewniany, nadajemy mu kształt murowanego, w tym sensie, że ten poziom elektronizacji usług medycznych i elektronicznych z tym związany jest na zupełnie innym poziomie" - powiedział Niedzielski.

Wiceprezydent Chełma Janusz Cieszyński podkreślił, że prace nad powołaniem w tym mieście ośrodka digitalizacji dokumentacji medycznej będą prowadzone w ramach Krajowego Programu Odbudowy. Ośrodek będzie miał duże znaczenie dla miasta.

"To jest ważne dla systemu ochrony zdrowia, ale też ważne dla miasta Chełm, bo to jest szansa na to, aby w osnowie powstającego tutaj miasteczka medycznego, instytutu nauk medycznych, funkcjonowały też nowe, dodatkowe miejsca pracy" - powiedział Cieszyński.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!