Partnerzy portalu

Lubelskie: Ponad 300 uszkodzonych dachów po nawałnicy w gminie Wilków

  • PAP
  • 28 czerwca 2021 - 15:38
Do ponad 300 wzrosła liczba uszkodzonych dachów - w tym 121 na budynkach mieszkalnych - po nawałnicy, która przeszła w czwartek wieczorem w okolicach Wilkowa (Lubelskie). To gmina, która najbardziej ucierpiała na Lubelszczyźnie podczas ostatnich burz.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"Od czwartku trwa wciąż szacowanie strat. Z 71 do 121 wzrosła liczba uszkodzonych dachów na budynkach mieszkalnych. Kolejne 200 dachów zostało zerwanych na budynkach gospodarczych. To stan na godz. 14 w poniedziałek" - przekazał PAP wójt gminy Wilków Daniel Kuś.

Na miejscu pracują cały czas inspektorzy budowlani, którzy oceniają stan budynków. Jak przekazał wójt, do tej pory żaden z obiektów nie kwalifikuje się do rozbiórki.

Wojewoda lubelski zdecydował w piątek o przyznaniu środków na zasiłki dla poszkodowanych w wyniku silnych burz w łącznej w kwocie 467 tys. zł. Z czego 426 tys. zł dla gminy Wilków na wypłaty zasiłków dla 71 poszkodowanych rodzin oraz 41 tys. zł dla gminy Łaziska, na wypłaty zasiłków dla 10 rodzin poszkodowanych.

"Każda z tych rodzin będzie mogła otrzymać zasiłek do 6 tys. złotych. Myślę, że pierwsze wypłaty ruszą jeszcze w poniedziałek" - powiedział PAP wójt Wilkowa.

Podkreślił, że od samego początku w usuwaniu skutków burz wspierają gminę Wojska Obrony Terytorialnej. Na środę planowana jest narada sołtysów z udziałem radnych i straży pożarnej. Jak dodał wójt, swoją obecność zapowiedział także minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Gwałtowne burze z silnym wiatrem i opadami gradu przeszły nad Lubelszczyzną w czwartek wieczorem i w nocy z czwartku na piątek. Najwięcej szkód nawałnica wyrządziła w powiecie opolskim, zwłaszcza w gminach Wilków i Łaziska. Chodzi głównie o uszkodzone lub zerwane dachy na tych budynkach.

Komeda Wojewódzka PSP w Lublinie poinformowała w komunikacie, że od czwartku do niedzieli zanotowano w woj. lubelskim 1319 interwencji związanych z bardzo gwałtownymi wichurami, silnym wiatrem i intensywnymi opadami deszczu.

"Główne działania strażaków związane były z udrażnianiem przepustów i usuwaniem połamanych konarów i drzew na szlakach komunikacyjnych (529 interwencji). Strażacy zabezpieczali także uszkodzone bądź całkowicie zerwane dachy na budynkach mieszkalnych i gospodarczych (263 interwencje - najwięcej takich interwencji w gminie Wilków - 119)" - poinformowała lubelska straż pożarna w poniedziałkowym komunikacie.

W wyniku intensywnego deszczu strażacy musieli wypompowywać wodę z zalanych dróg, posesji i piwnic (436 interwencji). Doszło również do ośmiu pożarów od wyładowań atmosferycznych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!