Partnerzy portalu

Lubelskie: Powstaną trzy centra opiekuńczo-mieszkalne dla niepełnosprawnych

  • PAP/KM
  • 6 lipca 2020 - 16:25 | Aktualizacja: 6 lipca 2020 - 16:39
Trzy centra opiekuńczo-mieszkalne dla osób niepełnosprawnych powstaną w woj. lubelskim. Umowę w sprawie utworzenia jednego z nich podpisali w poniedziałek wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Paweł Wdówik i wojewoda lubelski Lech Sprawka.

- Odchodzimy od modelu takich miejsc skupiających 100 czy 200 osób niepełnosprawnych, starszych. Centra opiekuńczo-mieszkalne są krokiem w kierunku tworzenia małych kilku-, kilkunastoosobowych miejsc pobytu dziennego czy całodobowego, gdzie osoby z niepełnosprawnością będą czuły się jak w domu, będą mogły funkcjonować, mając prawo do swojego trybu dnia, swoich przyzwyczajeń, intymności, prywatności - powiedział Wdówik.

Podkreślił, że w dużych domach pomocy społecznej w czasie pandemii zdrowie ich pensjonariuszy było szczególnie zagrożone.

Wiceminister Wdówik i wojewoda lubelski Lech Sprawka podpisali w poniedziałek w lubelskim Urzędzie Wojewódzkim umowę w sprawie finasowania budowy centrum opiekuńczo-mieszkalnego dla osób niepełnosprawnych w Gródku, w gminie Łabunie. Będzie to trzecie takie centrum w woj. lubelskim. Dwa inne - w miejscowości Jaszczów w gminie Milejów i w miejscowości Dubów w gminie Łomazy - są już w trakcie tworzenia.

- W sumie wartość inwestycji tworzenia tych centrów to jest ok. 7,8 mln zł w 2020 roku. W ślad za tym pójdą też środki na wyposażenie oraz na utrzymanie" - zaznaczył wojewoda lubelski. "To wielkie wsparcie. Potrzeby w zakresie opieki, różnych form aktywizacji środowiska osób niepełnosprawnych na terenie woj. lubelskiego są olbrzymie - dodał Sprawka.

Przekazane na budowę centrów pieniądze w ramach resortowego programu ministra rodziny, pracy i polityki społecznej pochodzą z Funduszu Solidarnościowego, z którego przeznaczone są na działania wspierające osoby niepełnosprawne i ich opiekunów czy na innowacyjne rozwiązania dotyczące rehabilitacji społecznej i zawodowej.

Wdówik powiedział, że w całym kraju powstaje 10 takich centrów opiekuńczo-mieszkalnych, z tego aż trzy w woj. lubelskim.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!