Partnerzy portalu

Lubelskie: Szpital w Puławach przekształca piętro w oddział dla pacjentów z COVID-19

  • PAP
  • 4 listopada 2021 - 14:46
Szpital w Puławach przygotowuje drugie piętro pod oddział covidowy i wypisuje pacjentów z oddziałów ortopedii oraz rehabilitacji. Nie ma i nie będzie decyzji, aby szpital stał się jednoimiennym – powiedział PAP dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Puławach Piotr Rybak.

Jak powiedział PAP w czwartek dyrektor Rybak obecnie szpital ma pełne obłożenie, ale przygotowywane są kolejne łóżka dla pacjentów covidowych na drugim piętrze, które w całości będzie oddziałem covidowym.

"Od piątku przygotowujemy kolejne 18 łóżek. W przyszłym tygodniu będziemy rozwijali część łóżek na jednym z pięter i to jest nasze zadanie na dzisiaj. Dodatkowo zawęziliśmy przyjęcia na oddziały, działa SOR pół czysty pół brudny i staramy się pomagać pacjentom łącząc zakresy świadczeń na różnych oddziałach" - przekazał Rybak.

"Staramy się dziś inaczej na to patrzeć i mając specjalistów nie chcemy, żeby ktoś z urazem ortopedycznym, czy z udarem nie otrzymał pomocy" - powiedział Rybak, i dodał, że "nie ma i nie będzie decyzji żeby puławski szpital stał się jednoimiennym".

W szpitalu uruchomiono już dodatkowe 57 łóżek w pawilonie A zamykając jedno z pięter. Wcześniej placówka przygotowała 30 łóżek zamykając oddział reumatologii, wewnętrzny i zakład opiekuńczo - leczniczy.

"Dobra wiadomość jest taka, że jesteśmy gotowi, żeby pomagać. Rozmawiałem dziś z szefem oddziału zakaźnego, gdzie jest 26 łóżek i jest pełne obłożenie. W nocy zmarły trzy osoby, w tej chwili prawdopodobnie kolejna. To dołuje moich pracowników, bo chcą pomagać ludziom, żeby wychodzili z tej choroby, ale są bezsilni" - powiedział Rybak. Jak dodał, większość osób na oddziale to osoby niezaszczepione, "jedna była zaszczepiona, ale miała białaczkę i to był tak naprawdę powód odejścia".

W marcu 2020 r. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach został przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny. We wrześniu 2020 r. stał się szpitalem drugiego poziomu zabezpieczenia. Od października 2020 r. do maja 2021 r. SP ZOZ w Puławach pełnił funkcję tzw. szpitala koordynacyjnego. Od września 2020 r. do maja 2021 r. pełnił także funkcję szpitala III poziomu zabezpieczenia i udzielał pacjentom zakażonym wirusem SARS-CoV-2 świadczeń podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 15 515 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, z czego na Lubelszczyźnie odnotowano 2110 przypadków. Z danych Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że w środę w regionie zajętych było 1523 z 1809 łóżek dla pacjentów COVID-19, w tym 108 z 155 respiratorów.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!