Partnerzy portalu

Lubelskie uczelnie przygotowały wspólną akcję szczepień przeciw COVID-19

  • PAP
  • 27 września 2021 - 17:49
Uczelnie z Lublina przygotowały wspólną akcję szczepień przeciw COVID-19 pn. "Przystanek szczepienie". Chętni będą mogli za darmo dojechać specjalnym autobusem na miejsce wydarzenia. "Ta akcja powinna spowodować refleksję u tych, którzy się wahają" - powiedział wojewoda.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wojewoda lubelski Lech Sprawka podkreślił podwójne znaczenie akcji szczepień zorganizowanej z inicjatywy lubelskich uczelni. Wskazał na możliwość bezpośredniego zaszczepienia się przez studentów i pracowników uniwersytetów. "Z drugiej strony niewątpliwie powodzenie tej akcji będzie miało oddziaływanie również na podejmowane decyzje przez innych mieszkańców naszego województwa. Tym bardziej, że studenci są nie tylko z miasta Lublina, ale również z innych rejonów województwa lubelskiego, gdzie w sposób szczególny mamy niskie wskaźniki szczepień" - zaznaczył Sprawka podczas konferencji na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

Jak podał, obecnie na Lubelszczyźnie najwięcej zaszczepionych jest wśród mieszkańców Lublina (53 proc.), z kolei najniższy wskaźnik szczepień jest w pow. radzyńskim i łukowskim (ok. 35 proc. zaszczepionych mieszkańców). Poinformował, że w poniedziałek hospitalizowanych było w regionie 245 zakażonych, w tym 9. dzieci. W zdecydowanej większości są to osoby niezaszczepione. "Jeszcze bardziej wyrazista statystyka jest na oddziałach respiratorowych, gdzie mamy 19 pacjentów i 100 proc. z nich jest niezaszczepionych" - wskazał wojewoda.

"Myślę, że jest to kolejna akcja, która powinna spowodować refleksję u tych, którzy się wahają. Naprawdę jest to najwyższy czas na podjęcie takich decyzji" - zaapelował Sprawka.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zaznaczył, że "Lublin, jako miasto akademickie, chce czuć się bezpiecznie". "Prywatnie mogę powiedzieć - bo przeszedłem COVID-19 leżąc w szpitalu - że nie chciałbym drugi raz powtórzyć tego okresu w moim życiu i nikomu tego nie życzę. Pamiętajmy, że ta nowa fala jest bardziej zakaźna i są grupy podwyższonego ryzyka, które powinny być zaszczepione" - dodał Żuk.

Wspólna akcja środowisk akademickich pn. "Przystanek szczepienie" zaplanowana jest na najbliższy piątek, sobotę i poniedziałek. W szczepieniobusie ustawionym przed Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego przy ul. Chodźki 4 w Lublinie odbędą się szczepienia dla studentów i pracowników lubelskich uczelni, ich rodzin, a także dla wszystkich mieszkańców Lublina zainteresowanych szczepieniem. W trakcie akcji osoby uprawnione będą mogły także przyjąć trzecią dawką szczepionki przeciwko COVID-19. Lub drugą, w przypadku zaszczepienia wcześniej preparatem J&J.

Podczas trwania wydarzenia uruchomiona zostanie specjalna linia autobusu, którym za darmo będzie można dojechać na szczepienie przy ul. Chodźki 4. Jego trasa będzie biegła w pobliżu lubelskich uczelni. Transport zapewnia Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Lublinie, które zadbało także o zaopatrzenie autobusu w system dezynfekcji powietrza.

Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej prof. Radosław Dobrowolski podkreślił, że "Przystanek szczepienie" to wspólna inicjatywa Lubelskiego Związku Uczelni. "W sprawach ważnych i kluczowych dla społeczeństwa powinniśmy mówić jednym głosem. Ten głos powinien być artykułowany nie tylko przez uczelnie Lublina, ale również - tak jak ma to miejsce w tym przypadku - być wzmacniany przez województwo, Miasto Lublin oraz inne instytucje wspierające. (…) Zależy nam wszystkim na powrocie do normalności. Ta normalność w wydaniu akademickim to powrót studentów w mury uczelni. Jedyną drogę, w obecnej sytuacji, stanowi akcja propagująca szczepienia i dobrze by było, żeby trafiła ona na podatny grunt" - dodał rektor.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!